Kurumsal Bilgiler

Kurumsal Bilgiler

1963 yılında kurulan Otokar, otomotiv ve savunma sektöründe kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda özel çözümler sunmaktadır. Koç Topluluğu bünyesinde yer alan Otokar, Sakarya Arifiye'deki 552 bin metrekarelik fabrikasında 2 binden fazla çalışanı ile faaliyet göstermektedir.
Kuruluşundan itibaren geçen 57 yıllık sürede Türkiye'de birçok ilke imza atan Otokar, sahip olduğu teknoloji birikimi, üretim kapasitesi ve Ar-Ge yetkinliği ile ürün gamını sürekli genişletmektedir.

Günümüzde savunma sanayii sektöründe Otokar, kara araçları alanında her türlü araç ve platformun tasarım, geliştirme ve sistem entegrasyonu konularında uzmanlaşmış bir şirkettir. Fikri mülkiyet hakları kendisine ait olan taktik tekerlekli ve zırhlı araçlar ile faaliyet gösteren Otokar, savunma sanayiindeki gelişmiş Ar-Ge olanaklarını tüm sektörün kullanımına sunmaktadır. Ayrıca Otokar, kara sistemlerinin bir tamamlayıcısı olarak başta kule sistemleri olmak üzere birçok araç alt sistemlerini geliştirmekte ve ürünlerinde kullanmaktadır.

Otokar , toplu taşımacılık alanında 7 metreden 18.75 metrelik otobüslere kadar geniş bir ürün yelpazesi ile faaliyet göstermektedir. Şirket, şehir içi toplu taşımacılıkta özellikle entegre çözümler alanında farklılaşmaktadır.
Son yıllarda alternatif yakıtlı otobüsler konusunda çalışmalarını hızlandıran Otokar, Türkiye'nin ilk hibrit otobüsü Doruk Hibra'yı, Türkiye'nin ilk doğal gazlı orta boy otobüsü Doruk DG'yi ve Türkiye'nin ilk elektrikli Otobüsü Doruk Electra'yı ve 12 metrelik elektrikli otobüs Kent Electra’yı üretmiştir.

2013 yılında ürün ailesine eklenen ve lisans altında üretilen Otokar Atlas kamyonları ile Şirket, 8,5 ton azami yük ağırlığına sahip ürünü ile hafif kamyon segmentinde faaliyet göstermeye başlamıştır.

Sahip olduğu geniş ürün ailesi sadece Türkiye'de değil, yurt dışında da talep gören Otokar, dünyada 5 kıtada Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 60'tan fazla ülkede araçlarını kullanıcılara ulaştırmaktadır.
 

Anahtar Kelimeler