Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Genel Müdürün Mesaji

​​​​​​​​​​Değerli hissedarlarımız ve paydaşlarımız,

Kurulduğumuz günden bu yana müşteri ve kullanıcı beklentilerini en iyi şekilde karşılama misyonu ile çalıştık. Düşünülmeyeni, yapılmayanı biz yaparız dedik, ilklere imza attık. İhtiyaç ve istekleri karşılamada araştırma ve geliştirme kaçınılmazdı. Bu alana yatırım yaptık, mühendislik kabiliyetlerimizi geliştirdik, Türkiye ve Avrupa’nın sayılı tesisleri arasında yer alan test merkezimizi kurduk. Bu çalışmalarımızın en güzel sonucunu 2014 yılında aldık. Ar-Ge Merkezimiz otomotiv sektöründe “En Başarılı Ar-Ge Merkezi” olarak seçildi. Bu gururu ‘Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezimiz’in akredite edilmesi ile taçlandırdık; test imkanlarımızı farklı sektörlerin hizmetine sunmakla kalmadık, yapılan testleri belgelendirme imkanına kavuştuk. Bu olumlu gelişmenin önümüzdeki yıllarda şirketimize yeni fırsatlar yaratacağına yürekten inanıyorum.

Finansal sonuçlarımıza baktığımızda 2014 yılında şirketimiz 1,2 milyar TL ciro elde etti; 4744 adet ürün satışı yaptı ve 108 milyon USD ihracat gerçekleştirdi. 2054 kişilik istihdam, toplam 38 milyon TL vergi ile ülke ekonomisine katkısını sürdürdü.

Bildiğiniz gibi, 2013 yılında yüzde 40’lık rekor bir büyüme gerçekleştirmiş, otobüs pazarının normal seviyelerine dönmesi ile birlikte büyüme oranımızda bir küçülme öngörmüştük. Beklediğimiz şekilde bir önceki yıla göre ciromuzda yaşanan azalmaya rağmen, son on yıldaki ortalama büyümemiz yüzde 16 olarak gerçekleşti. Otokar olarak her zaman önceliğimiz ve önem verdiğimiz konu olan sürdürülebilir büyüme konusunda başarımızı koruduk.

Büyük bir mutlulukla belirtmeliyim ki; 2014 yılında stratejik yönetim ve verimlilik çalışmalarımızın da etkisi ile karlılığımızı koruduk. 2014 yılında 73 milyon TL net kar elde ettik.

Müşteri odaklı yaklaşımımız bu başarıyı yakalamamızdaki en büyük etken oldu. Yüzde 66’lara varan pazar daralmalarının yaşandığı otobüs segmentinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinleyerek yaptığımız ürün geliştirmeleri, müşteri memnuniyetini artırıcı çalışmalarımız ile üstüste 5. kez Türkiye’nin en çok satılan otobüs markası olduğumuzu söylemekten gurur duyuyorum.

Her zaman olduğu gibi, 2014 yılında da niş pazarlarda faaliyet göstermemizin avantajlarını deneyimledik. Otobüs pazarında daralma yaşanırken, treyler segmentindeki artış, yeni adım attığımız hafif kamyon segmentindeki başarılı sonuçlarımız, savunma sanayiindeki devam eden ve yeni gelişen işlerimiz bu yılki sonuçlarımıza olumlu etki etti. Savunma sanayiinde henüz bir yaşını doldurmamış zırhlı araçlarımızın bu yıl ülkemiz envanterine girmesi, kullanıcılarımızın arasına yeni ülkeler ilave etmemiz akılda kalacak gelişmeler arasında yer aldı.

Altay ana muharebe tankı projesinde de takvime uygun olarak testler devam etti ve son iki prototipin imalatları tamamlandı. Önümüzdeki dönemlerde bu proje aracılığıyla ülkemize en iyi hizmeti vereceğimize, Türkiye’nin kendi tankını tasarlayan ve geliştiren ülkeler arasında yer almasına katkı sağlayacağımıza yürekten inanıyorum.

Değerli ortaklarımız,

İç pazarda 2015 yılının yaklaşan genel seçimlerin ve yaklaşan Euro 6 regülasyonlarının da etkisi ile ticari araç piyasasında geçtiğimiz yıla kıyasla hareketli geçmesini bekliyoruz. İhracat pazarlarında da hedef pazarımız Avrupa’da toparlanmaların devam ettiğini görüyor, bu pazarlardaki gücümüzü artırmayı hedefliyoruz.

Savunma sanayiinde ise, her geçen gün farklı pazarlara açılıyor; kabiliyetlerimizi, Otokar markasını yeni kullanıcılar ile tanıştırıyoruz. Ticari araçlara kıyasla uzun süreçlere sahip olan savunma sanayiinde çalışmalarımızı sürdürüyor, kullanıcı istek ve ihtiyaçlarına uygun ürünler geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz ürünlerin kısa sürelerde envanterlere girmesi doğru yolda olduğumuzu gösteriyor, özellikle Birleşmiş Milletler görevlerindeki başarılarının yeni siparişlere referans olması en büyük avantajlarımız arasında yer alıyor. Bize yeni fırsatlar yaratacak 2015 yılında dünyada 30 ülke silahlı kuvvetleri ve güvenlik güçlerine hizmet etmekle kalmayacak, ayrıca Türkiye’nin kara sistemleri üreticisi olarak ülkemizde yürütülen her projede üzerimize düşen görevi başarı ile yerine getireceğiz.

2015’in tüm hissedarlarımıza, ortaklarımıza, müşterilerimize, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve tedarikçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Saygılarımla,

Serdar Görgüç

Genel Müdür

Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır