Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Otokar bünyesindeki Tank Test Merkezi'nin açılışını yaptı

Haberler


​Türk savunma sanayiinin en büyük özel sermayeli şirketi Otokar, Türkiye'nin ilk Tank Test Merkezi'ni kurdu. ALTAY Türk Ana Muharebe Tankı Projesi kapsamında gerçekleştirilen ve ticari/askeri gizlilik gerektiren testlerin yapılabildiği tank test merkezi, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından 29 Mart 2012 tarihinde açıldı.

Bir Koç Topluluğu şirketi olan Otokar, Ar-Ge'ye verdiği önemi bir kez daha göstererek yeni bir yatırıma imza attı. Dünyanın en moderni, Türkiye'nin ise tek Tank Test Merkezi, 29 Mart tarihinde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı, Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, Otokar Yönetim Kurulu Vekili Halil Ünver, Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç ve Sakarya yerel idaresinin katılımıyla açıldı.

Otokar Adapazarı tesislerinde kurulan ve 29 Mart tarihinde (bugün) açılışı yapılan Tank Test Merkezi bünyesinde Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi, Tank Test Pisti ve Dinamometreli İklimlendirilmiş Test Merkezi'ni barındırıyor. Gelecekte yeni test olanakları ile geliştirilecek Merkez, dünyanın en modern ve sayılı Tank Test Merkezleri arasında yer alıyor.

2008 yılında Otokar ana yükleniciliğinde başlatılan Türkiye'nin ilk ana muharebe tankı Altay Projesi kapsamında kurulan Tank Test Merkezi'nde güvenli sürüş, sistemlerin doğru çalışması ve ürünün seri üretime hazır hale gelmesi için gerekli olan; savaş ve barış koşullarında askeri araçların elektromanyetik uyumluluklarını, farklı iklimlerdeki hareket kabiliyetlerini artırmaya yönelik testler yapılabilecek.

Tank Test Merkezi ile ülkemizin dışa bağımlılığı azalacak...

Düzenlenen açılış töreninde konuşma yapan Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, "Cirosunun yüzde 4'ünü Ar-Ge'ye ayıran ve bugüne kadar geliştirdiği teknolojilerle her zaman rekabet avantajı sağlayan bir şirket olarak Türkiye'de yine bir ilki gerçekleştirdiğimiz için gururluyuz. Bugün Otokar'ın Ar-Ge harcamaları ülkemiz ortalamasının çok üzerinde bir rakam ile cirosunun yüzde 4'ünü oluşturuyor. Sadece geçtiğimiz 10 yıl içinde yaptığımız 76 milyon TL'ye ulaşan Ar-Ge yatırımları ile kaynaklarımızı ülkemizde kullanıp, Türkiye'nin araçlarını daha hızlı bir şekilde hayata geçirme imkanına kavuştuk. Bugün, bu imkanlarla üretilen taktik zırhlı araçlarımız, ülkemizde ve dünyada 5 kıtada 20'den fazla ülkede 40'a yakın kullanıcı tarafından kullanılıyor. Bu vizyonumuzu devam ettirmek ve Türkiye'nin ilk milli ana muharebe tankı için bize verilen görevi en iyi şekilde gerçekleştirmek için; Türkiye'nin ilk Tank Test Merkezi'ni devreye alıyoruz. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'mızın katkıları ile hayata geçirdiğimiz toplam 10 milyon USD'nin üzerinde tutan bu yatırım, Altay projesinin önemli bir mihenk taşı olacak. Bu Tank Test Merkezi sayesinde, Altay tankı tamamlandığında güncel tehditlere karşı geliştirilmiş, dünyanın modern ana muharebe tankı olacak. Bu merkez, Altay'ın geliştirme sürecini mükemmelleştirirken, zaman ve maliyetten tasarruf etmemizi sağlayacak" dedi.

Tesis tüm savunma ve otomotiv üreticilerine açık olacak...

Tank Test Merkezi'nin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, "Bugün açılışı yapılan Tank Test Merkezi, bünyesinde Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi ve Tank Test Pisti'ni barındırıyor. Altay Projesi kapsamında mevcut Dinamometreli İklimlendirilmiş Test Merkezimiz de kullanılacak ve gelecek dönemlerde bu merkezlere yeni olanaklar ilave edilecek. Bu test imkanları ayrıca savunma sanayii başta olmak üzere tüm askeri ve sivil Türk sanayisinin hizmetine açılacak" dedi.

​​


Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır