Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Otokar Zırhlı Muharebe Araçları Abu Dabi'deOtokar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de bu yıl onuncusu düzenlenecek savunma sanayii fuarı IDEX 2011'a katılıyor. Otokar, IDEX'te bu yıl 6x6 ARMA, Cobra ve KAYA araçlarını sergileyecek.

Bir Koç Topluluğu şirketi olan, Türk savunma sanayiinin en büyük özel sermayeli kuruluşu Otokar, Ortadoğu'nun en büyük savunma sanayii fuarı olan ve 20-24 Şubat 2011 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de düzenlenecek IDEX fuarına katılıyor. Abu Dabi Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek fuarda dünyanın önde gelen savunma sanayii şirketleri ile birlikte Otokar, zırhlı muharebe aracı 6x6 ARMA'yı, dünyaca ünlü taktik tekerlekli zırhlı aracı Cobra'yı ve mayın korumalı zırhlı personel taşıyıcı aracı KAYA'yı sergileyecek.

Otokar 20'ye yakın ülkeye yaptığı zırhlı taktik araç ihracatıyla sektörde öncü...

Bu yıl onuncusu düzenlenecek IDEX fuarı ile ilgili olarak konuşan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar'ın, öncü ürünleri, araştırma geliştirme ve mühendislik alt yapısı ile Türk savunma sanayiinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Görgüç, "Otokar, bugün zırhlı taktik tekerlekli araçlar alanında gerek üretim teknolojisi gerekse mühendislik gücü olarak dünyanın önde gelen şirketlerinden birisi. Tasarımı ve üretimi tamamen Otokar'a ait olan zırhlı araçlarımızın uluslararası piyasalarda gösterdiği başarı, ülkemizin dizayn ve üretim gücünü tüm dünyaya kanıtlama açısından bize gurur veriyor." dedi.

Otokar ARMA ile IDEX'te çok ses getirecek...

IDEX'te Otokar'ın zırhlı muharebe aracı 6x6 ARMA'yı Körfez bölgesinde ilk kez sergilediklerini ifade eden Serdar Görgüç, "Özellikle 6x6 ARMA'nın büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz. 6x6 ARMA'yı ilk kez 2010 yılı Haziran ayında Paris'te düzenlenen Eurosatory Fuarı'nda tanıtmış ve ilk siparişimizi Aralık ayında yurtdışından almıştık. Yeni devreye alınan bu tür bir ürün için siparişi ilk kez yurtdışından almamız, Otokar'ın dünyada artık bir marka haline geldiğinin ve kullanıcıların Otokar zırhlı araçlarının performansına olan güveninin bir göstergesi. IDEX'in 6x6 ARMA aracımızı tüm dünyaya tanıtmak için büyük bir fırsat olduğunu ve bu ürünümüzle fuarda çok ses getireceğimizi düşünüyoruz." dedi.

IDEX 2010 fuarında sergilenen diğer Otokar zırhlılarıyla ilgili bilgi veren Görgüç, "Bugün Türk ve dünya ordularında 25 binden fazla askeri aracımız aktif olarak kullanılıyor. Bu araçlarımız farklı coğrafi bölgelerde ve farklı koşullarda kendini ispat etmiş araçlar. Mayına karşı koruma da bu özelliklerden bir tanesi. Özellikle COBRA aracımızla bu alanda kazandığımız büyük deneyimimiz var. Gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda, bu birikimimizi daha fazla personel taşıyabilecek, arazi kabiliyeti yüksek bir araca taşımak istedik. KAYA bu şekilde doğdu. Mayın korumalı araçlar alanında şu anda dünyada tartışılan en önemli konu taşıma kapasitesi, mayına dayanıklılık ve üstün arazi performansını birarada optimum şekilde sunabilmek... Otokar olarak KAYA zırhlımız ile bunu başardığımıza inanıyoruz." diye konuştu.

6x6 ARMA Hakkında:

Otokar, sahip olduğu mevcut tasarım ve mühendislik alt yapısı ile, tüm fıkri sınai mülkiyet hakları kendisine ait olan ARMA aracını kendi özkaynaklarını kullanarak geliştirdi. İlk olarak 6x6 tipi geliştirilen ARMA zırhlı ailesi modüler bir platform olma özelliği taşıyor. Farklı görevlere uygun geliştirilebilen araç, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabiliyor. 6x6 ARMA zırhlı muharebe aracı, sürücü ve komutan dahil toplam 10 personel, 19 tonluk muharebe ağırlığına sahip. Aracın sağ ön tarafına yerleştirilmiş motoru sayesinde geniş iç hacme kavuşan zırhlıda, araç içinde ergonomik çalışma ortamı sağlanıyor. Bağımsız hidropnömatik süspansiyonu, kilitli transfer kutusu özelliğiyle her arazi koşulunda hizmete hazır ARMA, amfibi (yüzer) operasyon kabiliyetine de sahip. Düşük dönüş çapı, patlak gider lastikleri ve düşük idame giderleri ile ARMA dünyadaki benzerleri ile rekabete hazır. Araçta, balistik ve mayına karşı korumada etkin monokok gövde yapısı, mayına ve patlamaya karşı korumalı koltuk sistemleri ve Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer koruması ile mürettebatın da güvenliğini sağlanıyor.

COBRA Hakkında:

Fuarda Otokar, kendi sınıfında dünyanın en çok tercih edilen araçlarından biri olan COBRA'nın içeriden kumandalı silah platformu tipini tanıtıyor. Körfez Ülkeleri dahil birçok ülke ordusunda ve barış güçlerinde aktif görev alan COBRA bugün dünya çapında kabul gören, modern orduların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek yapı ve özelliklerde tasarlanmış çok fonksiyonel bir zırhlı araç. COBRA'nın farklı tehdit, görev ve ihtiyaçlara uygun birçok versiyonu bulunuyor. COBRA ailesine her yıl yeni konfigurasyonlar ekleniyor. Araç, eşsiz arazi kabiliyeti ve üstün koruma sağlaması özellikleri ile de dikkat çekiyor. Bu özellikleri ile COBRA gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında silahlı kuvvetlerin birçok ihtiyacına ideal çözüm olduğunu kanıtlıyor.

KAYA Hakkında:

Otokar, KAYA mayına karşı dayanıklı zırhlı araç ailesinin personel taşıyıcı modelini fuarda sergiliyor. Yüksek personel taşıma kapasitesi ile üstün arazi kabiliyetini birleştiren KAYA zırhlı ailesi, bu özellikleri ile benzer araçlara göre farklılık yaratıyor. KAYA Personel Taşıyıcı dünyada kendini kanıtlamış Mercedes Unimog saşisinin üstün süspansiyon özelliklerine sahip. Gövde dizaynı ve üzerindeki ilave zırhlar sayesinde mayın ve patlayıcılara karşı içerisindeki personele üstün koruma sağlıyor. 12 kişi taşıyabilen araç üzerindeki silah kulesiyle kullanıcısına gelen tehditlere karşılık verme yeteneği sunuyor.Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır