Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Otokar IDEF’e 15 Araç ile Katıldı • Türkiye'nin milli ana muharebe tankı ALTAY'ın asimetrik muharebe koşulları için geliştirilen versiyonu ALTAY Asimetrik Harp Tankı ilk kez IDEF'te sergileniyor.
 • Otokar'ın taktik tekerlekli aracı URAL'ın zırhlı tek kabin versiyonu ilk kez IDEF'te tanıtılıyor.
 • Yeni tip orta kalibre uzaktan komutalı kule sistemi MIZRAK-S30 ilk kez IDEF'te sergileniyor.
 • Otokar standında 15 zırhlı araç ve Otokar kule sistemlerini sergilerken, Birleşik Arap Emirlikleri ordusu ihtiyaçları için üretilecek olan RABDAN isimli 8x8 zırhlı aracının maketi de Al Jasoor (Cesur) şirketi standında ziyaretçilerle buluşuyor.

Koç Topluluğu şirketlerinden, Türkiye'nin lider kara araçları üreticisi Otokar, 9-12 Mayıs 2017 tarihlerinde 13'üncü kez düzenlenen IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda tasarımını ve üretimini kendisinin yaptığı, dünyaca tanınan askeri araçları ve kule sistemleriyle yerini aldı.  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde 4 gün gerçekleştirilecek fuarda Otokar, 15 zırhlı aracı ile kendi tasarımı kule sistemlerini sergiliyor.

İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen organizasyonda Otokar standını ziyaret edenler, geniş ürün yelpazesinin yanı sıra, Otokar'ın ALTAY Ana Muharebe Tankı (ALTAY AMT) Gövde ve Kule platformu üzerine geliştirdiği ALTAY Asimetrik Harp Tankı'nı (ALTAY AHT) da ilk kez görme imkanına kavuşuyor. Bölgenin en büyük organizasyonunda URAL Zırhlı Tek Kabin Pick-up da ilk kez sergileniyor. Dost ve müttefik ülkelerin Savunma Bakanları'nın yanı sıra Genel Kurmay Başkanlarının, üst düzey sivil ve askeri otoriterler ile tedarik ve savunma teçhizatı alanında karar verici makamların ağırlandığı dev buluşmada seri üretim için gün sayan Milli Ana Muharebe Tankı ALTAY da Otokar standında yer alıyor.

"SERİ ÜRETİM KONUSUNDAKİ İDDİAMIZIN SOMUT GÖSTERGESİ: ALTAY AHT"

Otokar'ın Türkiye savunma sanayinin gelişimine önem verdiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, "Kara araçlarında Türkiye'nin en deneyimli şirketi olarak, Türk ordusu ve güvenlik güçleri dahil dünyada 50'den fazla kullanıcımıza en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Türkiye'de ve dünyada farklı iklim ve coğrafyalarda elde ettiğimiz deneyimleri araç geliştirme çalışmalarımıza yansıtıyoruz. Bu sayede, sadece bugünün değil, geleceğin tehdit ve ihtiyaçlarına göre hareket ediyor; kullanıcılarımızın beklentilerini önceden tespit edebiliyoruz. Bugün fuarda ilk kez sergilediğimiz ALTAY Asimetrik Harp Tankı (ALTAY AHT), bu çalışmalarımızın en güzel örneği. Konvansiyonel olmayan kuvvet ve yöntemlerin kullanıldığı hibrit veya asimetrik muharebe koşullarının yaygınlaşmasıyla birlikte; hem ordumuzun gelecek ihtiyacına hizmet edecek; hem de ihracat potansiyeli yüksek olan ALTAY AHT'yi kendi kaynaklarımızla tasarladık. Otokar'ın kendi öngörü ve kabiliyetleriyle tasarladığı bu tank aynı zamanda, ALTAY seri üretimindeki iddiamızın da bir göstergesi ve seri üretim için gerekli kabiliyetlere ve insan kaynağına sahip olduğumuzun da bir ispatı. Seri üretim görevi verildiği takdirde, ülkemiz ve ordumuz için en iyiyi yapmaya hazırız" dedi.

"SAVUNMA SANAYİİNDE TEKNOLOJİ İHRACATINA BAŞLADIK"

Otokar'ın 4x4'ten 8x8'e, paletli zırhlı araçlardan kule sistemlerine kadar kara sistemlerinde en geniş ürün ailesine sahip, Türkiye'nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii şirketi olduğunu ifade eden Görgüç sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin tek milli askeri araç üreticisi Otokar olarak savunma sanayii için ürettiğimiz araçlarımızı 5 kıtada 30'dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. 30 bine yakın zırhlı aracımız, dünyanın farklı noktalarında, riskli bölgelerde aktif olarak hizmet veriyor. Envanterinde Otokar araçlarına sahip olan kullanıcılarımız yeni kullanıcılara referans oluyor. Bu yıl ihracat konusundaki çalışmalarımızı Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) önde gelen yatırım şirketi Tawazun ile gerçekleştirdiğimiz anlaşma sonrası bir adım öteye taşıdık. Artık sadece ürün değil, Türkiye'nin inovasyon ve teknoloji kabiliyetlerini de yurtdışına ihraç edeceğiz."

IDEF 2017'DE SERGİLENEN ARAÇLAR

Otokar'ın geniş ürün ailesi 7'nci salon, 712 numaralı standında 4 gün boyunca sergileniyor. Sergilenen tüm araçlar ise şöyle;

 • Türkiye'nin milli ana muharebe tankı ALTAY'ın seri üretime girmek için gün sayan prototipi,
 • ALTAY Asimetrik Harp Tankı,
 • TULPAR-S amfibik paletli zırhlı silah taşıyıcı araç,
 • ARMA 8x8 zırhlı muharebe aracı, Otokar'ın yeni kule sistemi MIZRAK-S 30 mm ile,
 • ARMA 8x8 zırhlı muharebe aracı, MIZRAK-30 mm kulesi ile,
 • ARMA 6x6 komuta kontrol aracı, BOZOK 12,7 mm MKT kulesi ile,
 • ARMA 6x6 zırhlı personel taşıyıcı, KESKİN DUAL kulesi ile,
 • COBRA II 4x4 Keşif/Gözetleme Aracı,
 • COBRA II 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç,
 • COBRA II 4x4 Zırhlı Personel Taşıyıcı, BAŞOK kulesi ile,
 • COBRA 4x4 taktik tekerlekli zırhlı aracı, 5 kapılı versiyon, KESKİN kulesi ile,
 • URAL 4x4 Zırhlı Tek Kabin Pick-Up
 • URAL 4x4 Personel Taşıyıcı
 • KAYA II Mayına Dayanıklı Personel Taşıyıcı
 • ISV - Zırhlı İç Güvenlik Aracı

Otokar'ın ayrıca 3 farklı COBRA ve COBRA II aracı Aselsan standında; Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu için geliştirilen RABDAN isimli 8x8 zırhlı aracının maketi de Al Jasoor (Cesur) standında ziyaretçilerle buluşuyor.

ALTAY SERİ ÜRETİM İÇİN GÜN SAYIYOR

IDEF 2017'de seri üretim için gün sayan, Türkiye'nin en büyük kara sistemleri platformu ALTAY ana muharebe tankının prototipi Otokar standında yerini aldı. Günümüz ve gelecek tehditlerine karşı Türk Kara Kuvvetleri'nin istek ve beklentilerine göre tasarlanan ve geliştirilen ALTAY, sahip olduğu özelliklerle bugün dünyanın en modern ana muharebe tankı konumunda. Otokar ana yükleniciliğinde 2009 yılında başlanan; artırılmış beka kabiliyeti, hareket kabiliyeti ve atış gücü ile dikkat çeken ALTAY, son 2 yıldır her türlü iklim ve arazi şartlarında gerçekleştirilen zorlu testlerde üstün seviyede performans gösterdi. Her türlü hava koşullarında ve mesafelerde, farklı senaryolarda yapılan atış testlerinde çok yüksek isabet oranı kaydeden ALTAY'ın; Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen "Kabul Testleri" de bu yılın Şubat ayında tamamlandı.

Ana muharebe tankı ALTAY'ın seri üretime geçebilmesi için Dönem II olarak adlandırılan 'Seri Üretim' için Teklife Çağrı Dokümanı almaya tek yetkili şirket olarak Otokar, ilk teklifini 18 Ocak 2016'da, son teklifini ise 29 Ağustos 2016'da sundu. ALTAY seri üretim sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte üretime en kısa zamanda başlayabilmek için tüm altyapı gereksinimlerini ve hat planlamalarını yapan Otokar, Milli Savunma Bakanlığı'ndan 'Üretim İzin Belgesi'ni aldı. Otokar ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı olan 250 adet ALTAY'ın 5 yılda imalatına ek olarak; ihracat potansiyeli, mayın temizleme, kurtarıcı, istihkam tankı gibi türev ve tamamlayıcı araç ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak, yıllık uygun bir kapasite planlamasını da yaptı.

ALTAY'ın 250 adet 'Seri Üretim' ve 'Entegre Lojistik Destek' faaliyetlerini kapsayan teklif ile ilgili Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın değerlendirme süreci devam ediyor.

ALTAY ASİMETRİK HARP TANKI

ALTAY Asimetrik Harp Tankı (ALTAY AHT), Otokar tarafından ALTAY Ana Muharebe Tankı (ALTAY AMT) Gövde ve Kule platformu üzerine geliştirildi. Günümüzde daha çok meskûn mahallerde geçen asimetrik harp şartlarının yoğunluk kazanması nedeniyle, modern orduların uygun donanıma sahip tank ihtiyacının artacağını öngören Otokar, 20 kişilik özel bir ekip ile 5 ay gibi kısa bir sürede ALTAY AHT'yi tasarladı. Dünyadaki benzerlerine göre daha üstün beka, hareket kabiliyeti ve ateş kabiliyeti özelliklerine sahip ALTAY AHT'yi, ALTAY AMT'den ayıran başlıca özellikleri ise; zırh sistemi, görev donanımları ve burulabilen milli süspansiyon sistemi olarak sıralanabilir.

Otokar'ın tasarladığı ALTAY AHT'nin başlıca özellikleri şu şekilde özetleniyor:

 • Hibrit ve asimetrik muharebe şartlarında AMT'ler için büyük tehdit oluşturan güdümlü ve güdümsüz roket saldırıları, yollarda ve sokak aralarında oluşturulan çukur ve bariyerler, EYP'ler ve mayınlarla yapılan saldırılara karşı tankın bekasını artırmak için Kompozit Reaktif Zırh (ERA) ve Çubuk Zırh Sistemleri tank üzerinde kullanıldı.
 • Teleskopik Yükseltilebilen Gözetleme Sistemi (EOS) ilavesi, 360 derece farkındalık sağlayan YAMGÖZ sistemi ve UKSS'nin yeniden konumlandırılması ile durumsal farkındalık artırıldı. 
 • Uzaktan Kumandalı EYP saldırılarına yönelik olarak tank üzerinde Jammer bulunuyor. Ayrıca saldırının geldiği yönü tespit edebilen Atış Yeri Tespit Sistemi ile keskin nişancı tehditleri ve Lazer Uyarı Sistemi ile lazer güdümlü tanksavar, güdüm işaretleyici ve lazer ile mesafe ölçümleyen tehditleri tespit edebiliyor. Tespit edilen tehdit yönü Soft Kill (Akıllı Sis Perdesi) Sistemi ile otomatik olarak sislenebiliyor. EOS, UKSS ve tank kulesi kullanıcı tercihine bağlı olarak otomatik olarak tehdit yönüne yönlenebiliyor.
 • Tankın önünde şoför tarafından yönlendirilebilen, savunma mevzilerinin hazırlanması, muharebe alanında karşılaşılabilecek engellerin temizlenmesi, tank hendeklerinin doldurulması gibi amaçlarla kullanılabilen, yönlendirilebilir dozer bıçağı yer alıyor.

SAVAŞÇILARIN KORUYUCUSU OTOKAR TULPAR-S

İsmini Manas Destanı'ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR-S, balistik koruma, yapısal tasarım, elektronik alt yapı ve düşük silüet gibi teknik ve taktik özelliklere sahip. TULPAR-S, modern savaş sahasının gereklerine sahip bir araç olarak tasarlandı. Üstün hareket kabiliyetine, yüksek balistik ve mayın korumaya, modern ve esnek elektronik mimarisine sahip araç Silah Taşıyıcıdan Personel Taşıyıcıya kadar pek çok göreve uygun. IDEF'te TULPAR-S'in amfibik bir platform olan Silah Taşıyıcı Konfigürasyonu sergileniyor.

YENİ MIZRAK-S 30, ARMA 8x8 İLE İLK DEFA IDEF'TE

Otokar, IDEF'te çok tekerlekli zırhlı araç ailesi ARMA'nın 4 ayrı tipini sergiliyor. 7,62 mm'den 105 mm'ye kadar farklı silah sistemleri ile kullanılabilen ARMA ailesi, IDEF'te ilk kez yenitip MIZRAK-S 30 kulesi ile görülebiliyor.

Yeni tip MIZRAK-S Uzaktan Komutalı Silah Platformu, yine 30mm ana silahı ve eş eksenli 7.62 mm yardımcı makineli tüfeğe sahip. Kule, araç içinde zırh koruması altında oturan nişancı tarafından uzaktan kontrol edilebiliyor. 30mm zırh delici, tahrip ve otomatik top için mevcut tüm tipte mühimmatları ve isteğe bağlı olarak programlanabilir mühimmatları da kullanabilen silah kulesi; kompakt yapısı ve düşük ağırlığı ile kapasitesi sınırlı olan zırhlı araçlara entegrasyona da uygun ve aracın faydalı yük ve hacmini verimli şekilde kullanabiliyor. Son nesil sayısal atış kontrol sistem mimarisi ile termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe içeren bağımsız stabilize nişancı görüş sistemine haiz kule, isteğe bağlı olarak bağımsız komutan görüş sistemi ile avcı-vurucu özelliği sunabiliyor. Mevcut komuta kontrol sistemlerine entegre şekilde çalışabilen MIZRAK-S, nişancıya otomatik hedef takip imkânı sağlıyor. Mızrak-S ayrıca mevcut komuta kontrol sistemlerine entegre şekilde çalışabiliyor.

Modüler yapısı ve kabiliyetleri ile geniş bir görev sahasında hizmet verebilen, farklı amaçlar için ideal bir platform olan ARMA ailesi, modern orduların beka kabiliyeti, koruma seviyesi ve hareket kabiliyeti isteklerine göre günümüz muharebe koşullarına uygun düşük bir siluette çözüm sunuyor. Yüksek muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çeken ARMA, amfibi kiti sayesinde hiçbir ön hazırlık yapmadan suda yüzebiliyor ve denizde saatte 8 km hız yapabiliyor.

IDEF'17'de ziyaretçiler farklı görevlere uygun iki ARMA 6x6 ve farklı muharebe ağırlığına sahip iki ARMA 8x8'i yakından inceleme fırsatı buluyor. Bu platformlar üzerinde Otokar'ın tasarımı olan MIZRAK ve MIZRAK-S 30 mm kule sistemleri, BOZOK 12,7 mm MKT kule sistemi, KESKİN DUAL kule sistemleri sergileniyor.

Fuarda ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri ihtiyaçları için geliştirilen RABDAN 8x8 zırhlı muharebe aracının maketi de Otokar'ın Tawazun şirketiyle ortak girişimi sonucunda kurulan Al Jasoor (Cesur) şirketi standında ziyaretçilerle buluşuyor.

URAL TEK KABİN ZIRHLI ARAÇ İLK KEZ IDEF'TE

Özellikle emniyet ve iç güvenlik güçlerinin güncel ihtiyaç ve gelecek beklentilerine göre tasarlanan, Türkiye envanterinde başarıyla aktif görev alan URAL'ın Tek Kabin Zırhlı Aracı ilk kez IDEF'te sergileniyor.

Tehlikeli ve risk altındaki bölgelerde yer alan birliklere yakıt, yiyecek ve su gibi hayati öneme sahip malzemelerin ikmali için kullanılmak üzere geliştirilen araç, iç güvenlik güçlerinde operasyon bölgesinde ve askeriyede cephede de ikmal aracı olarak kullanılabiliyor. Zırhlı kabini sayesinde URAL, personelin bu görevlerdeki güvenliğini sağlıyor.

Zırhlı kabin ve motor kompartımanına sahip araç, 1+1 kişi oturma kapasitesine sahip. Araçta aynı zamanda, gövde üzerinde 360 derece dönebilen silah kulesi bulunuyor. Aracın arkasında yer alan kasalar, görev ihtiyacına göre personelin özel bir sabitleme mekanizmasıyla hızla ve kolaylıkla değiştirilebileceği şekilde tasarlandı. Bu sayede hızlı şekilde farklı görevlere uyarlanabilirliği sağlandı.

IDEF 2017'de sergilenen URAL Tek Kabin Pick-Up, operasyon bölgesine su veya yakıt taşımaya uygun "yastık tank"a ve malzeme dolaplarına sahip. Aracın kasasında yer alan dolapla bölgedeki personele karavana malzemeleri taşınabiliyor. Dolap üzerindeki platformda dizel veya jet yakıtı taşımaya uygun birbirinden farklı boyut ve hacimlerde iki adet yastık tank yer alıyor. Bu yastık tanklar, kullanılmadığı durumlarda kolayca katlanabiliyor ve küçük bir hacim kaplayarak saklanabiliyor. Ayrıca, aracın arka gövdesi, çok hızlı şekilde 1500-litre kapasiteli yakıt tankı ile değiştirilebiliyor.

Yüksek hareket kabiliyeti, koruma seviyesi ve sürüş konforunu bir arada sunan URAL'ın IDEF 2017'de ayrıca zırhlı personel taşıyıcı tipi de sergileniyor.

COBRA II: EN ZORLU GÖREVLERİN ÜSTESİNDEN GELİYOR

Otokar, fuarda üstün hareket kabiliyeti yanında personele sağladığı yüksek koruma, ateş gücü ve görev ekipmanları ile ideal bir platform olan COBRA II'nin 3 versiyonunu sergiliyor. Stantta COBRA II'nin bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde göreve başlayan 'Keşif/Gözetleme Aracı'; emniyet güçlerinde başarıyla hizmet veren aracın yan ısıra ihracat pazarlarında kullanılan sağdan direksiyonlu 'Zırhlı Personel Taşıyıcı' versiyonu BAŞOK kulesi ile birlikte yer alıyor. 9 personel taşıma kapasitesine sahip olan COBRA II, en zorlu arazi ve iklim koşullarında üstün performans sağlıyor. COBRA II'nin amfibi tipi de bulunuyor.

15 ÜLKE ORDUSUNUN TERCİHİ COBRA

Hareket, amfibi kabiliyeti, koruma ve modülerlik bakımından sınıfının dünyadaki tek örneği olan COBRA, fuarda KESKİN kulesi ve 5 kapılı versiyonuyla yer alıyor. İç güvenlik güçlerinin kolay biniş ve tahliye ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla geliştirilen COBRA, yüksek hareket ve beka kabiliyeti ile öne çıkıyor. Dünyada 15 ülkede aktif olarak kullanılan, modüler yapısı sayesinde ihtiyaç duyulan farklı görevlere uyarlanabilen COBRA, üstün özellikleri ile Birleşmiş Milletler güçlerince en çok tercih edilen araçlardan biri olarak hizmet veriyor.

MAYINA DAYANIKLI PERSONEL TAŞIYICI: KAYA II

İhracat pazarları için özel olarak geliştirilen KAYA II mayına dayanıklı personel taşıyıcı aracı da IDEF 2017'de Otokar standında görülebiliyor. Dünyada pek çok farklı bölgede yapılan zorlu testlerden başarıyla geçen KAYA II, mayın ve kinetik enerjili mühimmatlara karşı üstün koruma sunuyor. Her türlü arazi ve iklim koşulunda benzersiz hareket kabiliyeti sağlayan araç; tek kabinden oluşan monokok gövdesi ile komutan ve sürücü dahil on kişi taşıma kapasitesine sahip.

ISV - ZIRHLI İÇ GÜVENLİK ARACI IDEF'TE

Otokar  standında yer alan ISV - Zırhlı İç Güvenlik Aracı, yüksek ve heybetli görünümü ile kalabalıklarda fark ediliyor, kargaşa esnasında kalabalık üzerinde caydırıcı, cesaret kırıcı bir psikolojik etki yaratıyor. Aracın Personel Taşıyıcı, Su Topu, Komuta Kontrol, Tutuklu Nakil ve Ambulans olmak üzere farklı versiyonları mevcut. ISV araçları yurtdışında birçok ülkede farklı versiyonlarla başarı ile hizmet görmekte.Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır