Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Otokar araçları Paris'te vitrine çıktı

Haberler


​​​​​​​Türk savunma sanayiini yurtdışında başarı ile temsil eden Otokar, Eurosatory 2012 Fuarı'nda üstün hareket kabiliyetine sahip ARMA 6x6 ve dünyaca tanınan zırhlı aracı COBRA'nın iki farklı modellerinin yanı sıra mayına dayanıklı zırhlı aracı KAYA'yı da sergiliyor.

Bir Koç Topluluğu şirketi olan Otokar, Paris'te 11 - 15 Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenen Eurosatory Fuarı'nda kullanıcılar tarafından tercih edilen 4x4 COBRA ve KAYA araçları ile 6x6 ARMA zırhlı taktik tekerlekli araçlarını sergiliyor.

Otokar'ın günümüzde bir dünya markası haline geldiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, "Tasarımı ve üretimi tamamen Otokar'a ait olan araçlarımız her yıl yeni kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Bu doğrultuda ürün gamımızı da sürekli yeniliyor ve genişletiyoruz.

Görgüç, Otokar'ın uluslararası pazarlarda gösterdiği başarının altını çizerek, "Çok yakın bir zamanda KADEX 2012 Fuarı'nda bir Kazak devlet teşekkülü olan Kazakhstan Engineering şirketi ile Kazakistan'da COBRA araçlarının üretimi için ön anlaşma imzaladık. Bu anlaşma kapsamındaki işbirliği ile kara araçları alanında ilk kez bir Türk Savunma Sanayi şirketi olarak yurt dışında zırhlı araç üretimi yapmayı planlıyoruz. Yine bu yılın başında iç pazardan aldığımız siparişlerin yanısıra, taktik zırhlı araçlarımızın kullanıldığı ülkeler arasına bir yenisini ekleyerek Birleşmiş Milletler güçlerinde kullanılmak üzere COBRA siparişi aldık. COBRA bugün, kendi sınıfında dünyanın en çok tanınan ve tercih edilen zırhlı taktik araçlarından bir tanesi konumunda. Özgün Türk tasarımı olan, Türk mühendisliğinin ve Türk işçisinin emeği ile üretilen bir aracın uluslararası arenada elde ettiği bu başarı bizi oldukça gururlandırıyor." diye konuştu. Görgüç ayrıca "Bu başarıya diğer güzel bir örnek de bir önceki Eurosatory fuarında sergilediğimiz ve bir yıl içinde iki farklı ihracat siparişi alınan ARMA aracımızdır. COBRA ve ARMA gibi yurtdışında ilgi gören bir diğer tekerlekli zırhlı aracımız da Zırhlı İç Güvenlik Aracı'dır" dedi.

ALTAY Projesi tüm hızıyla devam ediyor

Türk savunma sanayiinde millileştirme çalışmalarının en önemli projelerinden biri olan ana muharebe tankı ALTAY projesi hakkında da bilgi veren Görgüç, "Otokar ana yükleniciliğinde sürdürülen projenin bugüne kadar olan döneminde birinci aşama olan "Kavramsal Tasarım Aşaması" 2010 yılı içinde tamamlandı. Bu aşamanın sonucunda, ALTAY tankının gerçek boyutlardaki bir modeli üretilerek geçtiğimiz yıl IDEF Savunma Sanayii fuarında sergiledik. Projenin en kritik aşamalarından olan İkinci Aşama "Detaylı Tasarım Aşaması" içinde yer alan ve tasarımın önemli ölçüde belirginleştiği "Ön Tasarım Süreci" de 2011 yılı son çeyreğinde başarıyla sona erdi. Bu aşama içerisinde bu sürece paralel olarak ön prorotiplerin üretimi başladı. İkinci Aşamanın tamamlanmasını müteakip üçüncü ve son aşama olan "Prototip Geliştirme ve Kalifikasyon" aşamasına geçilmesi planlanıyor. Bu yılın son çeyreğinde testlere hazır hale gelecek ilk ön prototip ALTAY tankı için yatırımlarımız da proje planı dahilinde devam ediyor. Otokar fabrikası bünyesinde mevcut olanakların yanısıra 10 milyon USD'lik yatırımla kısa zaman önce yeni bir Tank Test Merkezi açtık. Bu yeni merkez dünyanın en modern ve gelişmiş test merkezleri arasında yer alıyor." diye konuştu.

Otokar, Paris'te düzenlenen Eurosatory'de ALTAY ana muharebe tankının küçük ölçekli bir maketini de uluslararası arenada sergiliyor.

​​


Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır