Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

ISO’dan Otokar’a bir ödül daha

ISO’dan Otokar’a bir ödül daha


​​​Türkiye’nin önde gelen otomotiv ve savunma sanayii üreticilerinden Otokar, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından verilen Çevre ve Enerji Ödülleri’nde “Büyük Ölçekli Kuruluş Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi” kategorisinde üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Koç Topluluğu Şirketleri’nden Otokar, İstanbul Sanayi Odası (ISO) tarafından bu yıl 14.sü düzenlenen Çevre ve Enerji Ödülleri’nde “Büyük Ölçekli Kuruluş Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi” kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görüldü. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü temsilcisi, sanayi temsilcileri, üniversitelerin çevre bölümleri, enerji enstitüsü ve araştırma merkezlerinden akademisyenlerden oluşan jüri üyeleri, Otokar dahil tüm finalistlerin çevre faaliyetlerini hem dosya bazında, hem de saha ziyaretleri ile detaylı bir şekilde inceleyerek ödül sahiplerini belirledi.

5 Aralık 2014, Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Mustafa Öztürk’ün katılımı ile ​İstanbul Sanayi Odası Vakfı (İSOV)'da düzenlenen ödül töreninde İSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erdal Bahçıvan ödülü Otokar Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin’e takdim etti.

Ali Rıza Alptekin şöyle konuştu; “Türkiye’nin öncü otomotiv şirketlerinden biri olarak, ürün oluşturma ve sunma sürecinde etkileşim içinde olduğumuz kişi, kurum ve kuruluşların çevre bilincini artırmayı, yerel ve bölgesel komşularımıza karşı çevresel sorumluluklarımızı yerine getirmeyi bir görev kabul ediyoruz. Gelecek nesillere yaşanılır bir dünya bırakmanın herkesin ortak sorumluluğu olduğuna inanmaktayız. Bu düşünceden hareket ederek, çevreyi korumayı ve her türlü doğal kaynağın optimal kullanımını temel sürdürülebilirlik hedefleri olarak belirliyoruz. Sadece ürünlerimizde değil üretim süreçlerinin her aşamasında çevre korumayı gözeten politikaları ve yaklaşımları ile örnek bir kurumsal vatandaş olmak üzere çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.”

Otokar tarafından yapılan iyileştirme çalışmalarına değinen Ali Rıza Alptekin “Şirketimiz bünyesinde, 2012 yılına göre 2013 yılında ünite başına elektrik tüketimi %12,5, ünite başına doğalgaz tüketimi %5,5, ünite başına su tüketimi ise %27 oranında azaldı. Ayrıca, kontamine atık miktarı, verilen eğitimler ve iyileştirmeler ile 2013 yılında ünite başına değeri 2012 yılına göre yaklaşık %40 oranında azaldı” dedi.

Otokar’ın uzun yıllardır alternatif yakıtlı araçlar konusunda da çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Alptekin, “İçinde bulunduğumuz çevrenin korunması ve iyileştirilmesi konularında çalışmalar yürütürken, bu bilincini ürünlerimize de yansıtıyoruz. Toplu taşımacılık ürünlerinde çevreci ürünler geliştirmek için sürekli olarak çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Otokar, 13. Çevre Ödülleri Töreni’nde de “Büyük Ölçekli Kuruluş Çevre Yönetimi ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk” kategorisinde üçüncülük ödülünün sahibi olmuştu. Ayrıca, 2013 yılında Otokar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği “Türkiye’nin En Temiz Sanayi Tesisi” ödülünü de almıştı.Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır