Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Otokar ARMA'ya 63,2 milyon USD'lik İkinci İhracat SiparişiTürk savunma sanayiinin en büyük özel sermayeli şirketi Otokar, ürün ailesine yeni eklenen ARMA ile dünyanın tercihi olmaya devam ediyor. ARMA 6x6 Zırhlı Muharebe Aracı, pazara sunulması daha bir yıl olmadan ikinci siparişini de yurtdışından aldı.

Bir Koç Topluluğu şirketi olan Otokar'ın yeni geliştirdiği, tamamen Türk mühendislerince tasarlanan zırhlı muharebe aracı ARMA yurtdışından talep görmeye devam ediyor. Taktik zırhlı araçları ile dünyada tanınan bir marka haline gelen Otokar, yeni siparişe konu olan ARMA 6x6 zırhlı muharebe aracını 2012 yılı içinde partiler halinde teslim edecek. Siparişin toplam değeri ise yedek parçalar, eğitim ve özel ekipmanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 63,2 milyon dolar.

Otokar'ın askeri araçlarının 20'den fazla ülkede hizmet vermesinden gurur duyduklarını belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, "Taktik zırhlı araçlarımızın her geçen gün daha fazla dünya ordusu tarafından tercih edilmesi, Türk mühendisliğinin başarısını ve geldiği noktayı göstermesi açısından çok önemli" dedi.

Askeri araç tasarım, geliştirme ve satış süreçlerinin çok uzun yıllar sürdüğünü söyleyen Görgüç yeni siparişe ilişkin şunları söyledi: "Savunma sanayiinde bir aracın kendini ispatlaması ve bir ordu envanterine girmesi zorlu ve uzun süren bir süreçtir. ARMA, tasarım ve geliştirme çalışmalarına 3 yıl önce başladığımız ve tamamen kendi kaynaklarımızla finanse ettiğimiz bir zırhlı muharebe aracı ailesi. İlk versiyonunu 6x6 zırhlı muharebe aracı olarak geçtiğimiz yıl tanıtmış ve daha Türk Silahlı Kuvvetleri envaterine girmeden ilk siparişimizi almıştık. Bugün ikinci siparişi alıyor olmamız, artık dünyada Otokar taktik zırhlı araçlarının kendisini ispat ettiğinin bir göstergesi. ARMA'ya olan bu talep, aynı zamanda dünyada yeni gelişen güvenlik tehditleri ve savunma ihtiyaçları karşısında ne kadar doğru bir zırhlı muharebe aracı tanımı yaptığımızı da gösteriyor. ARMA 6x6, sadece güvenlik seviyesi ile değil, hareket kabiliyeti ve modülerliği ile de orduların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyor. ARMA aracının tantımını takiben kısa süre içinde 2 ayrı ihraç sözleşme ile tedariğe bağlanması bizce çok önemli bir konudur. Bu sipariş, ilerleyen yıllarda ARMA aracımızın uluslararası pazarlarda çok daha başarılı olacağının; bu ismin de COBRA aracımız gibi markalaşarak Türkiye'nin önemli bir ihraç ürünü olacağının bir göstergesidir."

ARMA 6x6 HAKKINDA

ARMA taktik zırhlı araç ailesi, modüler bir platform olma özelliği taşıyor. ARMA tasarım özellikleri ile yeni nesil zırhlı bir araç ve benzerleri arasında birçok özellikliği ile öne çıkıyor. Farklı görevlere uygun geliştirilebilen araç, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabiliyor.

ARMA 6x6 zırhlı muharebe aracı, sürücü ve komutan dahil toplam 10 personel, 19 ton muharebe ağırlığına sahip. Aracın sağ ön tarafına yerleştirilmiş motoru sayesinde geniş iç hacme kavuşan zırhlıda, araç içinde ergonomik çalışma ortamı sağlanıyor.

Bağımsız hidropnömatik süspansiyonu, kilitli transfer kutusu özelliğiyle her arazi koşulunda hizmete hazır ARMA, amfibi (yüzer) operasyon kabiliyetine de sahip. ARMA, düşük dönüş çapı, patlak gider lastikleri, hesaplı yakıt tüketimi ve düşük operasyonel giderleri ile dünyadaki benzerleri arasında dikkat çekiyor.

Araçta yer alan balistik ve mayına karşı korumada etkin monokok gövde yapısı, mayına ve patlamaya karşı korumalı koltuk sistemleri ve Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer koruması ile mürettebatın da güvenliği sağlanıyor.Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır