Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Otokar, IDEF 2015’te 2 Yeni Ürün Sergiledi​​​​​Türkiye'nin en büyük özel sermayeli savunma sanayi şirketi Otokar, 5–8 Mayıs 2015 tarihlerinde İstanbul'da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 12'nci IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'na katıldı. Bir Koç Topluluğu şirketi olan Otokar fuarda, tasarımını ve üretimini kendisinin yaptığı, dünyaca tanınan askeri araçlarını ve kule sistemlerini sergiledi.

Otokar standını ziyaret edenler, Otokar'ın geniş ürün yelpazesinin yanı sıra Otokar'ın 2 yeni aracını da ilk kez görme şansını yakaladı. Otokar'ın paletli zırhlı ailesine yeni eklediği hafif paletli zırhlı aracı TULPAR-S ve kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditlere karşı geliştirilen ARMA 8x8 KBRN Keşif Aracı ilk kez sergilendi. Otokar,  ana yükleniciliğini üstlendiği Türkiye'nin milli ana muharebe tankı ALTAY'ın son prototipini de ilk kez IDEF 2015'teki standında sergiledi. Bu prototip, seri üretime geçecek tasarıma sahip olması nedeniyle fuarda büyük ilgi uyandırdı. Dünyada ana muharebe tanklarının üretiminin 100.yılı nedeniyle hazırlanan dünyanın ilk tankı MARK I ve dünyanın en modern tankı ALTAY'ın kıyaslandığı eski ve yeni fotoğraflarla hazırlanmış bir bilgi dökümanı Otokar standı ziyaretçileri ile paylaşıldı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar'ın kara sistemlerinde en deneyimli savunma sanayi şirketi olduğunu belirterek, bugün şirketin ulaştığı nokta hakkında şunları söyledi: "3/4 tondan 60 tona kadar uzanan; 4x4'ten 8x8'e, paletli zırhlı araçlara kadar farklı tip ve versiyonlarda araçlarımız ve Otokar tasarımı kule sistemlerimizle Türkiye'nin kara sistemleri üreticisiyiz. Türkiye'nin en büyük kara sistemleri tedarikçisi olmamızın yanı sıra 5 kıtada 30'a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. 50'ye yakın kullanıcımızın farklı ihtiyaç ve beklentilerini analiz ediyor, bu ihtiyaçları yanıtlayabilecek çözümleri hızlı şekilde geliştiriyoruz. Envanterlerinde Otokar araçlarına sahip kullanıcılarımız, yeni kullanıcılar için referans oluyor, her geçen yıl bayrağımızı yeni ülkelerde dalgalandırıyoruz. 28 binden fazla zırhlı aracımız, dünyanın çok farklı noktalarında, zorlu iklim koşulları altında, riskli bölgelerde aktif hizmet veriyor."

Son 10 yılda 271 milyon TL Ar-Ge Harcaması

Otokar'ın son dönemdeki çalışmalarının farklı kurumlar tarafından takdir edildiğini belirten Görgüç sözlerine şöyle devam etti: "Otokar, tasarımı ve fikri mülkiyet hakları kendisine ait olan ürünleri ile ülkemizin tek yüzde yüz milli askeri araç üreticisi. Güçlü, güvenilir yapısı; savunma sanayi dışında ticari işleri Otokar'ın sürdürülebilir büyümesini sağlıyor. Ülkemizin, sektörümüzün gelişimi için çaba sarf ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından 2015 yılı Savunma Sanayi Birincilik Ödülü ile ödüllendirildik. Son 3 yılın performansının göz önünde tutulduğu bu değerlendirme bizim bu alanda doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Teknolojiye sahip ve hakim olma vizyonu ile araştırma ve geliştirme alanında da yatırımlar yapıyor, kaynaklarımızı ülke içinde kullanma ilkesi ile hareket ediyoruz. Bu yıl Türkiye Patent Ligi'nin ilk 5'inde yerimizi aldık, 2014'te de otomotiv alanında Türkiye'nin en başarılı Ar-Ge Merkezi seçildik. Bu gelişmeler bizi daha iyisini yapma konusunda yüreklendiriyor."

Otokar, cirosunun yüzde 4'ünü Ar-Ge harcamalarına ayırıyor. Son 10 yılda 271 milyon TL Ar-Ge harcaması yapan şirket, toplam 162 adet patent ve faydalı modele sahip. 

Fuarda Sergilenen Araçlar

Türkiye'nin kara sistemleri konusunda tüm ihtiyaçlarına cevap veren Otokar'ın standında sergilenen tüm araçları şunlar: ​

 • Tür​​​​​​​​​kiye'nin milli ana muharebe tankı ALTAY'ın seri üretime girecek tasarımını da gösteren en son prototipi,

 • TULPAR-S amfibik paletli zırhlı silah taşıyıcı araç-Tanksavar Silah Taşıyıcı Araç versiyonu

 • TULPAR paletli zırhlı muharebe aracı, MIZRAK-30 mm kulesi ile

 • ARMA 8x8 Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Keşif Aracı, KESKİN kulesi ile

 • ARMA 8x8 zırhlı muharebe aracı, MIZRAK-30 mm kulesi ile

 • ARMA 6x6 zırhlı personel taşıyıcı, BOZOK 25 mm MKT kulesi ile

 • ARMA 6x6 zırhlı personel taşıyıcı, BOZOK 12,7 mm MKT kulesi ile

 • COBRA II 4x4 taktik tekerlekli zırhlı aracı amfibik versiyon

 • COBRA II 4x4 taktik tekerlekli zırhlı aracı ÜÇOK kulesi ile

 • COBRA 4x4 taktik tekerlekli zırhlı aracı, 5 kapılı versiyon, KESKİN kulesi ile

 • COBRA 4x4 taktik tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı

 • URAL 4x4 taktik tekerlekli zırhlı aracı yeni nesil BAŞOK kulesi ile

 • URAL 4x4 taktik tekerlekli iç güvenlik aracı

 • KAYA II mayına dayanıklı personel taşıyıcı

 • ZPT 4x4 Zırhlı Personel Taşıyıcı

 • LAND ROVER DEFENDER 110 ENGEREK özel harekat aracı

 • LAND ROVER DEFENDER 110 komuta kontrol aracı

 • LAND ROVER DEFENDER 130 çift kabin​Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır