Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Otokar, DSEI 2015’te Arma 8x8 zırhlı muharebe aracı ve Mızrak Kule Sistemini sergiledi​​Türkiye'nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii şirketi Otokar, 15-18 Eylül'de Londra'da düzenlenen Avrupa'nın en büyük savunma sanayi fuarlarından biri olan DSEI'de yerini aldı. Kara, deniz ve hava kuvvetlerinin yanı sıra güvenlik ve özel kuvvetler, medikal ve insansız araçlar olmak üzere 6 farklı bölümden oluşan fuarda Otokar, kendi tasarımı olan ARMA 8x8 Zırhlı Muharebe Aracını Mızrak Kule Sistemi ile sergiledi.

Türk savunma sanayini yurtdışında başarıyla temsil etmeyi sürdüren Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Avrupa'nın en büyük savunma sanayii fuarlarından biri olan ve bu yıl 15-18 Eylül 2015 tarihlerinde İngiltere Londra'da düzenlenen Defence Security Equipment International'da (DSEI) kendi tasarımı ARMA 8x8 Zırhlı Muharebe Aracını sergiledi.

Yeni nesil modüler araç: ARMA 8x8

Otokar'ın fuarda sergilediği yüksek taktik ve teknik özelliklere sahip yeni nesil çok tekerlekli modüler bir araç olan ARMA 8x8, üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyon opsiyonlarına sahip. En zor arazi ve iklim koşullarında, barış koruma ve insani yardım operasyonlarında hizmet veren ARMA, Zırhlı Personel Taşıyıcı, Zırhlı Muharebe Aracı, Ateş Destek Aracı, Havan Aracı, Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Aracı, İstihkam Aracı, Zırhlı Kurtarıcı, Komuta Kontrol Aracı gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor. İsteğe  bağlı olarak amfibik  özelliği de mevcut olan ARMA 8x8; özellikle yüksek muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor. ARMA, kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda 7,62 mm makinalı tüfekten 25-30 mm orta kalibre toplar ve 105 mm toplu kulelere kadar farklı silah sistemleri ile kullanılabiliyor. DSEI'da sergilenen ARMA 8x8, sürücü ve komutan dahil toplam 13 personel taşıma kapasitesine ve 26 bin kg'lık muharebe ağırlığına sahip. ARMA bu konfigürasyonu ile C130 dahil her türlü nakliye uçağı ile taşınabiliyor.

Mızrak Uzaktan Komutalı Kule Sistemi

Fuarda ayrıca Otokar, 2011 yılında zırhlı muharebe araçları için geliştirdiği kule sistemi Mızrak-30'u da tanıtıldı. Araç içinde zırh koruması altında oturan nişancı ve komutan tarafından uzaktan komuta edilen silah sistemi olan Mızrak-30; zırh delici, tahrip ve otomatik top için mevcut tüm mühimmatları kullanabiliyor. Son nesil sayısal atış kontrol sistem mimarisinde tasarlanarak iki eksende bağımsız stabilize komutan ve nişancı görüş sistemleriyle donatılan Mızrak-30, ayrıca yüksek performanslı termal kamera, ccd gündüz görüş kamerası ve lazer mesafe bulucuya sahip. Sistemin, otomatik hedef takip özelliği de bulunuyor.

 ​Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır