Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Otokar'ın 1000. Doruk'u törenle banttan indirildi

Haberler


​Otokar'ın ödüllü serisi olan Doruk'un üretim sayısı artık 4 haneli rakamlara çıktı. 1000. Doruk, firmanın Sakarya'daki fabrikasında banttan indirildi.

Bir Koç Topluluğu şirketi olan Otokar; Avrupa ve Türkiye yollarında boy gösteren, orta boy otobüs pazarının iddialı ve ödüllü otobüs serisi Doruk'un 1000.'sini düzenlenen törenle banttan indirdi. Otokar'ın Sakarya'daki fabrikasında 14 Ekim 2010 günü yapılan 1000. Doruk törenine Otokar Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, Otokar Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Alptekin, Otokar Teknikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Ulutaş ve Otokar Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Odabaş da katıldı.

Doruk'a talep artıyor

1000. Doruk töreninde konuşan Otokar Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, büyük otobüslerin rahatlığını küçük otobüslerin ekonomisiyle bir araya getiren Doruk serisi otobüslerine pazarda olan talebin arttığını belirterek "1000. Doruk'a ulaşmaktan dolayı çok mutluyuz. Doruk, özellikle büyük otobüslerin ekonomik olmadığı, küçük otobüslerin yetersiz kaldığı hatlar için tercih edilen bir seri. Doruk alan firmalar aldıkları üründen oldukça memnunlar. Bunu firmamıza geri dönüşlerde de çok net bir şekilde gözlemliyoruz. Doruk zaten aldığı ödüllerle kalitesini tescillemişti. Önümüzdeki dönemde Doruk'a birçok yeni özellik eklenecek. 1000. Doruk'un Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Otokar'ın pazardaki durumu hakkında da bilgi veren Basri Akgül, toplam midibüs ve 9 - 10 metre otobüs pazarında geçtiğimiz yılı lider kapattıklarını ve bu yıl da pazar birinciliğini koruduklarını kaydetti. Akgül, "9 - 10 metre otobüs pazarında 2008 ve 2009'u lider bitirdik. 9 -10 metrede bu yıl da ilk 9 ay itibariyle yüzde 58'lik pazar payımızla liderliğimizi sürdürüyoruz. Midibüs pazarında da 2009'u lider bitirmiştik. Midibüste de 2010'un ilk 9 ayı itibariyle yüzde 39'luk pazar payımızla yine lideriz" dedi.

Avrupa'da da ses getiriyor

Basri Akgül yaptığı konuşmada ayrıca Doruk'un farklı kullanım alanlarına dikkat çekti. Akgül; turizmden şehir içi taşımacılığa kadar geniş bir yelpazede kullanılabilen Doruk otobüslerinin, Avrupa'da da ses getirdiğini kaydetti. Akgül, "Otokar'ın gücünü ve kalitesini her ürünümüze yansıttığımız gibi Doruk serimizde de görüyoruz. Her türlü detayın düşünüldüğü bu araçlarımıza olan talep daha da artacaktır. Önümüzdeki dönemde de gelişen teknolojileri ve yeni trendlerin hepsini özenli bir çalışmadan sonra aracımıza adapte etmeye devam edeceğiz." dedi.

Doruk'un özellikleri

Doruk otobüsleri; şehiriçi taşımacılık, servis ve turizm otobüsü olmak üzere farklı kullanım alanlarına uygun 5 farklı modelle sunuluyor. Doruk 190H halk otobüsü modelinde 70 kişiye varan yolcu kapasitesi sunan serinin, Doruk 215 LE modeli alçak tabanlı girişi, engelli yolcu taşımaya uygun alt yapısı ile dikkat çekiyor. Otokar'ın şehiriçi taşımacılığına uygun olarak geliştirilmiş Doruk 230DG doğalgazlı modeli de bulunuyor. Turizm ve servis taşımacılığında ise 35 kişilik kapasiteli Doruk 190S ve 39+1 kişilik taşıma kapasiteli Doruk 215T modelleri göz dolduruyor.

Doruk serisinde bulunan tüm modellerde ABS ve ASR standart olarak sunuluyor. Euro 4 emisyon seviyesine sahip çevreci motorunun yanısıra önde ve arkada tam kuru havalı, çift devreli, otomatik ayarlı, hava soğutmalı disk frenler kısa duruş mesafesi ve bakım gerektirmeden uzun çalışma ömrüyle güvenliği artırıyor. Araca özel geliştirilen süspansiyon sistemi, arka aksta dört, ön aksta iki adet olmak üzere toplam altı adet olan hava körüğü ile Doruk, büyük otobüsler gibi güvenli ve konforlu bir yol keyfi sunuyor. Ayrıca araç arka iz genişliğine yakın yerleştirilen körük ve amortisörler otobüsün virajlara güvenli girmesini sağlıyor.

Ödüllü Doruk

Doruk, aynı zamanda Otokar'ın ödüllü ürün serisi olma özelliğini taşıyor. Otokar'ın yurtdışında VECTIO markası ile ihraç edilen Doruk otobüsününün turizm modeli, Ekim 2009 tarihinde Belçika'da düzenlenen Busworld 2009 Kortrijk Otobüs Fuarı'nda "orta boy otobüs" kategorisinde Avrupa'nın en büyük ödülü "Grand Award"u kazandı. Otobüs alanında Avrupa'nın en prestijli ödüllerinden biri olan bu ödül ilk kez bir Türk markasına verildi. Doruk'un alçak taban girişli şehiriçi taşımacılığına uygun modeli Doruk LE ise 2008 yılında Turquality programı kapsamında verilen "İyi Tasarım" ödülünün sahibi.Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır