Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Otokar Euro Bus Expo 2010 fuarına katıldıAvrupa'da büyük bir satış başarısı yakalayan Otokar, İngiltere'de düzenlenen Euro Bus Expo 2010 Fuarı'nda İngiltere pazarı için özel olarak tasarlanan sağdan direksiyonlu 12 metrelik Kent 290LF ve 9,5 metrelik Vectio 220LE araçlarını sergiledi.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, bu yıl ilk kez katıldığı ve İngiltere'nin Birmingham kentinde 2 - 4 Kasım 2010 tarihleri arasında düzenlenen Euro Bus Expo 2010 Fuarı'nda; İngiltere pazarı için özel olarak geliştirdiği sağdan direksiyonlu 12 metrelik Kent 290LF ve 9,5 metrelik Vectio 220LE araçlarını sergiledi. 2 yılda bir düzenlenen Euro Bus Expo Fuarı'nda sergilenen modeller, ziyaretçiler ve şirketler tarafından büyük ilgi gördü.

"Pazarın beklentilerine göre modeller sunuyoruz"

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, fuarla ilgili yaptığı açıklamada Otokar olarak İngiltere pazarı için tasarladıkları Kent ve Vectio modellerinin çok talep gördüğüne dikkat çekti. Serdar Görgüç, Türkiye'de iç pazarda yakaladıkları satış başarısını ve deneyimlerini tutarlı bir şekilde Avrupa pazarı operasyonlarına da aktardıklarının altını çizerek şöyle konuştu: "Hem minibüs hem de otobüs üretiminde 47 yılı aşan bir deneyime sahip Otokar'ın araçlarına olan ilgi Avrupa'da sürekli artıyor. Bu başarıda güçlü dağıtım kanalımız ve her geçen gün genişleyen ürün gamımızın büyük etkisi var."

Otokar'ın Avrupa'da hızlı ve iddialı bir şekilde büyümeye devam ettiğini belirten Görgüç, "Otokar'ın lisanslı üretim yerine kendi araçlarını kendi tasarlaması ve üretmesinin avantajını çok iyi kullandık. Bu fuarda ise pazarda iyi bir satış grafiği yakalayacağını düşündüğümüz, İngiltere için özel olarak tasarladığımız 12 metrelik halk otobüsü modelimiz KENT 290LF ve iç pazarda DORUK markası dış pazarda ise VECTIO markasıyla sunduğumuz 9,5 metrelik VECTIO 220LE modellerini sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz ay Sakarya fabrikamızda ürettiğimiz 1000. DORUK'u banttan indirdik ve VECTIO markasıyla İspanya'ya gönderdik. Hedefimiz, toplu taşımacılık alanındaki deneyimimizi ve başarımızı geniş ürün ailemiz ile İngiltere pazarına taşımak." dedi.

Otokar'ın Eurobus EXPO 2010 Fuarı'nda Sergilediği Araçlar: Kent 290LF

Otokar'ın ürettiği 12 metrelik sınıfta ürettiği otobüs olan KENT, aynı isimle dünya pazarına sunuluyor. KENT 290LF'de görme engelli yolcuların kolay seyahat edebilmelerini sağlamak için yolcu koltuğu ve durdurma düğmelerinde Braille alfabesi kullanılıyor. Otokar Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) ekibi tarafından 'Altı Nokta Körler Derneği" ile birlikte yapılan Braille alfabesi çalışması, Türkiye'de ilk kez bir otobüs tarafından kullanılıyor. Düşük taban tasarımı ile Kent 290LF, tüm yolcular için daha kolay bir biniş imkanı sunuyor.

Kent 290LF'de yolcular için sunulan konfor detaylarının yanı sıra sürücünün konforu da düşünüldü. Kent 290LF'de ergonomik hava destekli sürücü koltuğu, sürücü kabini ve sürücüler için otomatik vites kutusu; kullanıcıları için sürüş keyfini artırıyor. KENT, deneyimli ve yenilikçi Otokar'ın Türk mühendisleri ve tasarımcıları tarafından tasarlandı ve üretildi. KENT modern görünüşünün yanı sıra güçlü ve yüksek performanslı bir otobüs niteliğini taşıyor. Araç ayrıca otomatik şanzımanı, kliması, geniş iç mekânı, konforu, üstün üretim teknolojisi, dayanıklılığı ve emniyetiyle dikkat çekiyor.

Düşük yakıt tüketimi

6 silindirli 7150 cc Deutz motoruyla, 290 HP gücü ve 1200 Nm Torku ile sınıfının en güçlüsü olan KENT, Adblue kullanımıyla zararlı NOx gazlarını ayrıştırarak Euro4 emisyon seviyesini sağlayan çevreci motora sahip. KENT yüksek performansını, düşük yakıt tüketimi ile birlikte sunuyor. Araçtaki yakıt tüketiminde şehir içi uygulamaların en başarılısı olan Voith şanzıman, KENT için en düşük tüketimi sağlamak üzere özel olarak programlandı. KENT yakıt tüketimindeki başarısıyla yolcu başına düşen işletme maliyetlerini asgariye indirerek kullanıcıya kazanç sunuyor.

Vectio 220LE

Otokar'ın Euro 5 emisyon seviyesindeki Vectio 220LE modeli; kolay yolcu iniş-biniş avantajı ile hareket engelli, yaşlı ve çocuklu yolculara güvenli ve konforlu seyahat imkan sağlamak amacıyla tasarlandı. Vectio 220LE yüksek kapasiteli klima ve geniş camları ile ferah bir iç mekan sunuyor. Düşük dönüş yarıçapı ve 9 metrelik boyu ile Vectio 220LE, özellikle yapılaşma nedeni ile büyük otobüslerin kullanılamadığı veya ekonomik olmadığı alanlarda çağdaş ve modern toplu taşıma çözümleri sunuyor. Vectio üstün manevra kabiliyeti sayesinde dar sokaklarda bile konforlu bir sürüş sağlıyor. İngiltere pazarı için özel olarak tasarlanan Vectio 220LE, engelli ve bebek arabası iniş-binişleri için özel tasarımlara sahip. Araç, arka kapısında kullanılan rampa sistemi ile çağdaş taşımacılık sunuyor.

Tasarım ödüllü VECTIO

Vectio 220LE öte yandan Design Turkey 2008 Ödülleri "Ulaşım ve Taşıma Araçları" kategorisinde toplu taşıma için olağanüstü modern tasarımları ile "İyi Tasarım Ödülü" ile onurlandırıldı.Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır