Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Otokar, yeni askeri araçlarını IDEF'te tanıttıKoç Topluluğu şirketi ve Türkiye'nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii şirketi Otokar, 10 - 13 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul'da Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 10'uncu Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF) tasarımını ve üretimini kendisi yaptığı dünyaca tanınan askeri araçlarını sergiledi.

25 binin üzerinde Otokar askeri aracı, 20'den fazla ülkede aktif olarak kullanılıyor

Otokar, iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'na bu yıl onuncu kez katıldı. Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret ÖNEN, Otokar'ın ilk günden beri fuara katılan bir şirket olduğuna dikkat çekerek, savunma sanayiinin Türkiye'de yaşadığı gelişmenin sevindirici, atılan adımların ise olumlu olduğunu belirtti. Son dönemde ülkemizin savunma sanayiindeki "millileştirme" çalışmaları kapsamında yürütülen projelerin başarısına değinen Önen şöyle konuştu: "Savunma Sanayii Müsteşarlığı, millileştirme ve yerli katkı oranının artırılması konularında çok önemli bir rol üstlendi. Ülkemizde ve dünyada düzenlenen fuarlarda Türk savunma sanayiinin geldiği konumu dünyaya gösterme fırsatı buluyoruz. Grup şirketlerimizden Otokar bu sektörde 24 yıldır taktik araç tasarlıyor ve üretiyor. Askeri araçlarımız Türk Silahlı Kuvvetleri'nde başarılı bir şekilde hizmet veriyor. Yurtdışında ise 25 binin üzerinde askeri aracımız 20'den fazla ülkede aktif olarak kullanılıyor." dedi.

Otokar'ın taktik zırhlı araçlarının artık dünyada bir marka haline geldiğinin altını çizen Kudret Önen, bu alanda son dönemde alınan siparişlerin ihracat ağrılıklı olduğunu belirtti. Önen, "Taktik zırhlı araçlarımızın uluslararası arenada yakaladığı başarının en büyük göstergesi, 2002 yılından bu yana savunma sanayiinin Otokar cirosunun içinde ihracatın yüzde 58 pay almasıdır. Otokar olarak yeni araçlar ve yeni geliştirilen sistemler ile ihracat pazarlarını hedefliyoruz, ancak önceliğimiz her zaman Türk Silahlı Kuvvetleri. Herhangi bir ihtiyaç ve talep olduğu takdirde Koç Holding'in tüm savunma sanayii şirketleri ile ülkemize ve ordumuza hizmet etmekten gurur duyarız."

IDEF'te ALTAY'ın geldiği aşamayı gösteren gerçek boyutlarda bir modelinin de sergilendiğini belirten Kudret Önen, ALTAY Projesi'ne ilişkin olarak da şunları söyledi: "Ana yüklenicisi olduğumuz ALTAY Projesi kapsamında üretilecek olan ilk Türk ana muharebe tankının gerçek boyutlardaki bir modelini fuar süresince sergilemekten dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Projenin tamamlamış olduğumuz 'konsept tasarımı aşaması'nın tüm özellikleri bu model üzerinde izlenebildi. Bu proje kapsamında elimizden gelenin en iyisini yapmak, bize verilen bu önemli görevi başarıyla tamamlamak istiyoruz." diye konuştu.

Otokar'ın ürün ailesinin son 2 yılda önemli ölçüde farklılaştığını ve çok tekerlekli ürünler ile genişlediğini vurgulayan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar'ın Ar-Ge kabiliyetine de dikkat çekti: "Otokar olarak Ar-Ge en önemli değerlerimizden bir tanesi. Bugün sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da önemli zırhlı muharebe aracı tasarlayıp geliştiren şirketlerinden bir tanesiyiz. Bu alanda önemli yatırımlar da yapıyoruz. Dünyanın sayılı şirketlerinde olan test imkanlarını Türk sanayisine kazandırıyoruz. Ciromuzun yüzde 4'ünü Ar-Ge yatırımlarımızın oluşturması bu alana verdiğimiz değerin en büyük göstergesi. Bugüne kadar 4x4 taktik ve taktik zırhlı araçlarımızla elde ettiğimiz başarıyı takiben çok tekerlekli zırhlı muharebe araçlarını da ürün ailemize ekledik. ARMA markası ile geliştirdiğimiz yeni aile, tüm taktik zırhlı araçlarımızda olduğu gibi fikri mülkiyet hakları Otokar'a ait, Otokar Ar-Ge ekibi tarafından tasarlanan araçlar. Tanıtmının ardından 6 ay gibi kısa bir sürede ilk siparişimizi almamız da doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor."Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır