Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Otokar yeni zırhlısı ARMA'yı Eurosatory'de görücüye çıkardıTaktik tekerlekli araç sektöründe Türkiye'nin lider tasarım ve üreticisi Otokar, dokuzuncu kez katıldığı Eurosatory Fuarı'nda yeni zırhlı aracı ARMA'nın yanı sıra dünyaca tanınan zırhlı aracı COBRA'yı ve mayına dayanıklı zırhlı aracı KAYA'yı da sergiledi.

Bir Koç Topluluğu şirketi olan Otokar, Paris'te 14 - 18 Haziran 2010 tarihleri arasında düzenlenen Eurosatory Fuarı'nda her biri kendi sınıfının önde gelen araçları olan zırhlı taktik tekerlekli araçlarını sergiledi. Şirket, yeni zırhlı ürün ailesi ARMA'nın 6x6 modelini ilk kez bu fuarda kullanıcılarının incelemesine sundu.

Dünyaya Türk teknolojisi ihraç eden marka, Otokar

Otokar'ın Türk savunma sanayisini dünyada temsil eden ve gücünü sergileyen lider konumu ile gurur duyduklarını söyleyen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, "Tasarımı ve üretimi tamamen Otokar'a ait olan araçlarımızın uluslararası pazarlarda gösterdiği başarı, ülkemizin tasarım ve üretim gücünü tüm dünyaya kanıtlama açısından bize gurur veriyor" dedi.

Görgüç, şirketin özellikle COBRA zırhlı araçları ile tüm dünyaca tanındığını, dünyada 15'ten fazla ülkede Otokar zırhlılarının aktif olarak kullanıldığını iletti ve ekledi: "Dokuzuncu kez katıldığımız bu fuarda dünyanın bir çok ülkesinden gelen şirketlerle aynı arenada yarışıyor ve başarımızla ön plana çıkıyoruz. COBRA ile farklı coğrafi bölgelerde ve farklı kullanıcılarda edindiğimiz tecrübe ile ARMA ve KAYA gibi yeni zırhlı taktik tekerlekli araç aileleri geliştiriyoruz. Bu araçların COBRA gibi tüm dünyada kullanılmasını hedefliyoruz." dedi. ARMA zırhlısının güncel TSK ihtiyaçları ve dünyadaki gelişmeler doğrultusunda en modern teknolojilerle tasarlandığını ve geliştirildiğini söyleyen Görgüç şunları ekledi: "Günümüzde modern ordular, kullanılan araçlarda hareket kabiliyeti, modülerlik ve yüksek koruma arayışındalar. ARMA ile üstün Ar-Ge kabiliyetimiz ve mühendislik deneyimimiz ile bu üç bileşeni ideal biçimde sunuyoruz. ARMA, üstün taktik özellikleri olan, istenen düzeyde koruma seviyesi sunabilen, değişik tiplerde farklı ihtiyaçlara cevap verebilen modüler yapıda bir zırhlı araç ailesi. Fuarda bu ailenin ilk üyesi olan 6x6 Tekerlekli Zırhlı ARMA'yı sergiliyoruz. Fikri mülkiyet hakları tamamen Otokar'a ait ARMA ile hedefimiz Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hizmet etmek ve dünya pazarlarına açılmak."

Zor koşullar için geliştirilen 6x6 ARMA 10 kişiyi taşıyabiliyor

Otokar, sahip olduğu mevcut tasarım ve mühendislik alt yapısı ile, tüm fıkri sınai mülkiyet hakları kendisine ait olan ARMA aracını kendi özkaynaklarını kullanarak geliştirdi.

İlk olarak 6x6 tipi geliştirilen ARMA zırhlı ailesi modüler bir platform olma özelliği taşıyor. Farklı görevlere uygun geliştirilebilen araç, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabiliyor. 6x6 ARMA zırhlısı, 6,4 metre uzunluğu, 2,7 metre genişliği ve 2,2 metre yüksekliği ile, sürücü ve komutan dahil toplam 10 personel, 4.500 kg yük taşıma kapasitesine ve 18.500 kg.'lık muharebe ağırlığına sahip. Aracın sağ ön tarafına yerleştirilmiş motoru sayesinde geniş iç hacme kavuşan zırhlıda, araç içinde ergonomik çalışma ortamı sağlanıyor.

Bağımsız hidropnömatik süspansiyonu, kilitli transfer kutusu özelliğiyle her arazi koşulunda hizmete hazır ARMA, amfibi (yüzer) operasyon kabiliyetine de sahip. Düşük dönüş çapı, patlak gider lastikleri ve düşük idame giderleri ile ARMA dünyadaki benzerleri ile rekabete hazır.

Araçta, balistik ve mayına karşı korumada etkin monokok gövde yapısı, mayına ve patlamaya karşı korumalı koltuk sistemleri ve Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer koruması ile mürettebatın da güvenliğini sağlanıyor.

Geliştirme çalışmalarına 2007 yılında başlanan ARMA'nın, hem Türkiye'de hem de ihracat pazarlarında satışı hedefleniyor. Konsept tasarımından test aşamalarının sonuna kadar tüm süreçleri Otokar tarafından yürütülen aracın 2010 yılının sonlarına doğru 8x8 versiyonun da geliştirilmesi planlanıyor.

Dünyanın birçok bölgesinde yetenekleri kanıtlanmış zırhlı araç: COBRA

Fuarda Otokar, kendi sınıfında dünyanın en çok tercih edilen araçlarından biri olan COBRA'nın içeriden kumandalı silah platformlu tipini tanıtıyor. COBRA bugün dünya çapında kabul gören, modern orduların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek yapı ve özelliklerde tasarlanmış çok fonksiyonel bir zırhlı araç. COBRA'nın farklı tehdit, görev ve ihtiyaçlara uygun birçok versiyonu bulunuyor. COBRA ailesine her yıl yeni konfigurasyonlar ekleniyor. Araç, eşsiz arazi kabiliyeti ve üstün koruma sağlaması özellikleri ile de dikkat çekiyor. Bu özellikleri ile COBRA gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında silahlı kuvvetlerin birçok ihtiyacına ideal çözüm olduğunu kanıtlıyor.

COBRA'nın İçeriden Kumandalı Kuleli tipi isteğe göre farklı tipteki silahlarla donatılabiliyor. Araç, termal ve gündüz görüş sistemleri ile gece-gündüz her türlü hava şartlarında gözetleme, keşif ve müdahale yeteneğine sahip.

Zırhlı araç tecrübesi ile mayına karşı koruma aracı: KAYA

Otokar, KAYA mayına karşı dayanıklı zırhlı araç ailesinin personel taşıyıcı modelini fuarda sergiliyor. Yüksek personel taşıma kapasitesi ile üstün arazi kabiliyetini birleştiren KAYA zırhlı ailesi, bu özellikleri ile benzer araçlara göre farklılık yaratıyor. KAYA Personel Taşıyıcı dünyada kendini kanıtlamış Mercedes Unimog saşisinin üstün süspansiyon özelliklerine sahip. Gövde dizaynı ve üzerindeki ilave zırhlar sayesinde mayın ve patlayıcılara karşı içerisindeki personele üstün koruma sağlıyor. 12 kişi taşıyabilen araç üzerindeki silah kulesiyle kullanıcısına gelen tehditlere karşılık verme yeteneği sunuyor.Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır