Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Türkiye'nin Tankı ALTAY, Türkiye'nin Gururu oluyor

Haberler


​​Bir Koç Topluluğu şirketi olan OTOKAR'ın ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen Türkiye'nin ilk Milli Ana Muharebe Tankı ALTAY'ın ilk prototipleri tanıtıldı. Yaklaşık 500 milyon dolarla hayata geçirilen ALTAY Projesi'nde 2015 yılında seri üretime geçilmesi planlanıyor.

Türkiye'nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii şirketi OTOKAR'ın​ ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen ilk Milli Ana Muhabere Tankı ALTAY'ın prototipleri OTOKAR'ın Sakarya'daki fabrikasında kamuoyuna tanıtıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen "ALTAY İLK PROTOTİP" törenine Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V.Koç ev sahipliği yaptı. Törene Genel Kurmay Başkanı Org. Necdet ÖZEL, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Koç Holding Savunma Sanayii Grubu Başkanı ve OTOKAR Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, OTOKAR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Ünver ve OTOKAR Genel Müdürü Serdar Görgüç katıldı.

Kamuoyuna tanıtılan ALTAY'ın ilk prototipleri, 2009 yılında başlayan projenin tasarım ve konsept geliştirmelerinin sonuçlarını yansıtıyor. İlk prototipte ALTAY'ın hareket kabiliyetlerinin test edilmesi ve mükemmelleştirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında yapılan ikinci prototip ise ALTAY'ın atış kabiliyetini test etmek için kullanılacak. Bu iki prototipten elde edilen verilerle geliştirilmiş iki prototip daha üretilecek ve ALTAY tankı seri üretime hazır hale getirilecek. Bugüne kadar yapılan testlerde 2000 km'den fazla yol katetmiş olan ALTAY'ın ilk prototipi ve ikinci prototipi, törene katılan ziyaretçilere OTOKAR'ın tank test pistinde özel bir gösteri düzenledi. Yan eğim, kendi ekseni etrafında dönme, hız, ivmelenme, süspansiyon, stabilizasyon parkuru ve arazide sürüş gibi hareket kabiliyeti testlerinin yer aldığı gösteri ile ziyaretçilere proje bittiğinde ALTAY'ın dünyanın en modern tankı olacağının sinyalleri şimdiden verildi.

Milli Bir Gurur Yaşıyoruz

Türkiye'nin ilk Milli Ana Muharebe Tankı ALTAY'ın ana yüklenicisi olan OTOKAR'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Savunma Sanayii Grup Başkanı Kudret Önen ALTAY'ın ilk prototipini kamuoyuna tanıtmaktan dolayı duydukları memnuniyeti belirtti. Projenin ilk çalışmalarından bahseden Önen, Altay'ın gelecek dönemdeki çalışmalarına ilişkin de bilgiler verdi: "Projemizi tamamlamak için 260'ı OTOKAR bünyesinde olmak üzere toplam 550 kişi çalışıyor. Altay ekibi ve 100'e yakın alt yüklenicimiz ile bu zamanımızı da en iyi şekilde değerlendirmeyi ve 2015 yılında ALTAY'ı seri üretime hazır hale getirmeyi hedefliyoruz." OTOKAR'ın ilk iki prototipinin hareket testlerinin izlenebileceğini müjdeleyen Önen şunları söyledi: "Bugün, fikri mülkiyet hakları bize ait olan, kendi mühendislik kabiliyetimiz, kendi teknolojimiz ile tasarladığımız ve Türk işçisi tarafından üretilen OTOKAR mamüllerini Türkiye'nin hizmetine su​nuyor; ayrıca 20'ye yakın ülkeye ihraç ediyoruz. Dünya ordularında hizmet veren 25 binin üzerinde aracımız ile Türkiye'nin savunma sanayiindeki gücünü temsil ediyoruz. Bugüne kadar görev aldığımız her projede zamanında ve eksiksiz hizmet verdik, üzerimize aldığımız her görevi titizlikle ve başarıyla tamamlamak üzere çalıştık. Bunun bir örneği olarak, sizlere bugün ALTAY'ın iki prototipini göstereceğimizi müjdelemek istiyorum. Bugün göreceğiniz prototiplerden ilkinde ALTAY'ın hareket kabiliyetlerini test edeceğiz. Bu ilk prototip şimdiden 2 bin km yol katetti ve ilk sonuçlarımız doğru bir yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Birlikte hareket kabiliyetlerini izleyeceğimiz ikinci prototipte ise ALTAY'ın atış testleri gerçekleştirilecek. Bu prototipi de önümüzdeki aylarda atış testlerine hazır hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu iki prototipten alacağımız sonuçlarla nihai prototipleri üretecek, test edecek ve dünyanın en modern tankı olacak ALTAY'ı mükemmelleştireceğiz."

Törende konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Türkiye'nin milli savunma sanayii stratejisinde çok önemli yeri olan Milli Tank projesinde ulaşılan sonuçlardan duyduğu mutluluğu dile getirdi, ALTAY'ın sadece ülkemiz için değil Koç Topluluğu için de bir prestij projesi olduğunu belirterek şunları söyledi: "ALTAY, sadece varlığı ile değil, yatırımları, yetiştirdiği işgücü ve teknik birikimi ile de savunma sanayiinde kara platformları alanında ülkemize tasarım, geliştirme ve üretim anlamında büyük bir ivme getirecektir. Ülkemize yönelebilecek güncel ve gelecek tehditleri bertaraf edecek güçte, dünyanın en modern ana muharebe tankı olarak silahlı kuvvetlerimizin gücüne güç katacaktır. İstikrarlı yönetim, büyüyen ekonomi ve güçlü ordu ile ülkemiz bölgesindeki liderliğini, öncülüğünü ve kuvvetini pekiştirecektir. ve Türkiye, dünyanın sayılı ana muharebe tankı üreticileri arasında yerini alacaktır. Üstelik kendi kaynak ve kabiliyetleri ile geliştirdiği, kendi teknolojisi ile yarattığı ürünlerle sürekli bir gelişim gösterecektir. Savunma sanayii alanında bugüne kadar uzun vadeli yaklaşımlar, doğru tanımlanmış bir vizyon ve liderlik ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Biz de Koç Topluluğu olarak bu amaç ve stratejilere hizmet etmek üzere savunma sanayinde uzun süredir emek harcıyor, yatırım yapıyor ve başarılı sonuçlara imza atıyoruz. Uzmanlaşmanın teşvik edilmesi, teknolojiye sahip ve hakim olunması ile savunma sanayimizin gelecekte daha da iyi noktalara ulaşacağına inanıyoruz."

Tören sonunda Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a günün anısına bir ALTAY tank maketi hediye etti.

​​


Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır