Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Altay Tankının Seri Üretimine HazırızKOÇ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ VE OTOKAR YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ Y. KOÇ:

"ALTAY TANKININ SERİ ÜRETİMİNE HAZIRIZ"

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Türkiye'nin en büyük askeri kara araçları şirketi Otokar ile milli projelerde her zaman görev almaya hazır olduklarını belirtti. Ali Y. Koç, "Milli ana muharebe tankı Altay'ın tasarım ve prototip üretimlerini başarıyla tamamladık. Seri üretim için fiyat teklifimizi verdik ve göreve hazırız. Savunma sanayiindeki 29 yıllık birikimi ile Otokar, Ülkemiz için stratejik öneme sahip Altay tankının seri üretimini de başarıyla gerçekleştirecek yetkinliklere sahiptir" dedi.

Bu yıl MÜSİAD tarafından 3'üncü kez gerçekleştirilen savunma sanayii ve iş geliştirme platformu High Tech Port by MÜSİAD'ın açılışına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Otokar standını ziyaret ederek Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç'ten milli ana muharebe tankı Altay hakkında bilgi aldı.

Ali Y. Koç, Otokar standında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yurt dışı ve yurt içi pek çok çalkantıya rağmen ekonomik performansıyla dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almayı sürdürdüğünü vurgularken, şöyle devam etti: "Türkiye'nin global konumunu güçlendirebilmesi ve tehditleri bertaraf edebilmesi için inovasyon ve teknolojik gücünü geliştirmeyi sürdürmesi gerekiyor. Koç Topluluğu olarak Ülkemizin potansiyeline ve geleceğine olan güvenimiz ve inancımızla Ar-Ge ve inovasyon kabiliyetlerimizi artıran yatırımlarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Ülkemizde sanayiinin gelişimine milli savunma projeleri önemli katkı sağlamaktadır. Otokar'ın ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen Türkiye'nin en büyük kara sistemi projesi olan Altay projesi de savunma sanayiimize büyük bir ivme getirmiştir. Altay projesi ile savunma sanayiimiz 7 yıl gibi kısa bir süre içinde kendi kaynak ve kabiliyetlerini geliştirmiş; Otokar ve alt yüklenicilerde dikkate değer bir bilgi birikimi ve deneyim kazanılmış ve sektörümüz kendi teknolojisini yaratmıştır. Bugün gerçekleşen fuar da, Türk savunma sanayiinin uluslararası alanda geldiği noktayı ortaya koyuyor."

"ALTAY TANKI SAVUNMA SANAYİİ İHRACATINDA TÜRKİYE'YE SINIF ATLATACAK"

Otokar'ın ana yüklenicisi olduğu milli ana muharebe tankı Altay'ın seri üretiminde görev almaya hazır olduklarını belirten Ali Y. Koç, "Bu görev için yetişmiş insan kaynağımız ve deneyimimizle Ülkemiz için en iyiyi sunmaya hazırız. 29 yıldır Otokar ile savunma sanayinin gelişimine ivme kazandıran önemli projelere imza attık. 30 bine yakın askeri aracımız bugün başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere 30'a yakın dost ve müttefik ülkenin ordusunda ve Birleşmiş Milletler görev birimlerinde dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmet veriyor. Türkiye'nin milli gururu olacak Altay'​ın seri üretimini başarıyla gerçekleştirecek yetkinliğe sahibiz. Görevlendirildiğimiz takdirde üzerimize düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmeye hazırız. Ülkemiz savunma sanayiinin ihtiyaçlarını karşılamanın da ötesinde Altay'ın ihracatını gerçekleştirebilecek seviyelere getirmeyi hedefliyoruz. Dost ve müttefik ülkelerin Altay'a gösterdikleri ilginin uzun vadede Ülkemizin savunma sanayii ihracatına da olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

Altay Tankı Projesi hakkında:

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı,Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu modern ana muharebe tankının özgün tasarım ve milli imkanlarla tedarik edilmesi için açtığı ihale sonucunda ana yüklenici olarak Otokar'ı seçmişti. Dönem I ve Dönem II olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan proje, Ocak 2009'da fiili olarak başladı. Dönem I olarak adlandırılan bölüm, "Konsept Tasarım", "Detaylı Tasarım" ve "Prototip Geliştirme ve Kalifikasyon" olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. 7 yılı aşkın süredir devam eden projede Otokar, Türk savunma sanayiinin önde gelen 100'ü aşkın şirketi ile birlikte çalışıyor.

Geçtiğimiz yıl, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, sözleşme koşullarına uygun olarak, seri üretim hazırlık çalışmalarının eş zamanlı başlayabilmesi ve Altay ana muharebe tankının vakit kaybetmeden seri üretimine geçilebilmesi için Dönem II olarak adlandırılan "Seri Üretim" için Teklife Çağrı Dökümanı'nı yayınladı. Sözleşme gereği bu dokümanı almaya tek yetkili şirket olan Otokar, seri üretim için ilk teklifini 18 Ocak, son teklifini ise 29 Ağustos 2016 da sundu. Tek teklif veren şirket olan Otokar'ın sunduğu bu teklif, 250 adet ALTAY'ın seri üretimi ve bunların Entegre Lojistik Destek faaliyetlerini kapsıyor.

Teklifle birlikte, en son teknoloji ürünü alt sistemlere sahip ALTAY tankının vakit kaybetmeden seri üretim çalışmalarının başlaması ve modern ana muharebe tanklarının bir an önce Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi hedefleniyor.Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır