Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Türkiye'nin Kara Sistemleri Üreticisi Otokar, IDEF'te 16 aracını ve 3 yeni kule sistemini sergiledi

Haberler


​Koç Topluluğu şirketi ve Türkiye'nin en büyük özel sermayeli savunma sanayi şirketi Otokar, 50. kuruluş yıldönümünde 7-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında İstanbul'da Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 11'inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF) tasarımını ve​​ üretimini kendisinin yaptığı dünyaca tanınan askeri araçlarını ve yeniliklerini sergiledi. Otokar fuarda, Türkiye'nin ilk özgün paletli zırhlı aracı TULPAR'ı, COBRA ailesinin yeni üyesi COBRA II ve yeni zırhlı taktik aracı URAL ilk kez sergiledi.

Kara sistemlerindeki tüm ihtiyaçları karşılıyoruz

Otokar'ın 2013 yılında 50. kuruluş yılını kutladığını belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar'ın kara sistemlerinde en deneyimli savunma sanayi şirketi olduğunu söyledi: "Türkiye'de ilkleri gerçekleştirerek ülkemiz sanayinde öncülük yapmış bir şirket olan Otokar, Türkiye'nin ilk taktik aracını 1966'da, ilk zırhlı aracını 1983'te, ilk askeri zırhlı aracını 1990'larda üretti. Başarılarımızı sadece ülkemizle sınırlı tutmadık, 1993 yılında Türkiye'den ilk kez askeri zırhlı aracı ihraç ettik. Bugün askeri araçlar alanında 5 kıtada 30'a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. 1987'den bu yana savunma sanayinde aktif olarak görev alıyoruz. Otokar tasarımı olan ve fikri mülkiyet hakları bize ait olan ürünlerimiz ile ülkemizin tek milli askeri araç üreticisiyiz. Güçlü, güvenilir yapımız; savunma sanayi dışında ticari işlerimiz sürdürülebilir büyümemizi sağlıyor. Türkiye dahil 30'a yakın ülkede 40'tan fazla farklı kullanıcımızın ihtiyaç ve beklentilerini analiz ediyor, bu ihtiyaçları yanıtlayabilecek çözümleri hızlı şekilde oluşturuyoruz. Bu da kullanıcı memnuniyeti ve genişleyen ürün gamı olarak bize yansıyor. Bugün 3/4 tondan 60 tona kadar uzanan; 4x4'ten 8x8'e, paletli zırhlı araçlara kadar farklı tip ve versiyonlarda araçlarımız ve Otokar tasarımı kule sistemlerimizle Türkiye'nin kara sistemleri üreticisiyiz" dedi.

IDEF'teki yeniliklere değinen Görgüç sözlerine şöyle devam etti: "IDEF'te Otokar standını ziyaret edenler 3 yeni zırhlı taktik aracımız, mevcut araçlarımızın farklı modelleri ve yeni kule sistemlerimiz ile tanıştılar. En önemli yeniliğimiz ilk paletli zırhlı aracımız TULPAR... Fikri mülkiyet hakları bize ait, Otokar tasarımı TULPAR ile ülkemizin bu alandaki dışa bağımlılığını kaldırmayı amaçlıyoruz. Yeni paletli zırhlı aracımız ile hedefimiz öncelikli olarak TSK ve sonrasında ihracat pazarları olacak. IDEF'te ilk kez sergilediğimiz COBRA II'nin yüksek koruma ve taşıma seviyesi ile en az ailenin diğer üyesi COBRA kadar başarılı bir ürün olmasını hedefliyoruz. 4x4 taktik tekerlekli zırhlı aracımız URAL'ın ise emniyet ve iç güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan bir araç olacak."

Kule sistemlerinin 1989'dan bu yana Otokar'ın ürünleri arasında yer aldığını ancak 2011 yılından bu yana ağırlık verdikleri bir alan olduğunu belirten Görgüç, yeni sistemlerin Otokar'a getirilerini şöyle açıkladı: "Otokar, kendi tasarımı olan kule sistemleri sayesinde kullanıcılarına kara sistemleri alanında küçük kalibrelerden orta kalibrelere kadar yayılan, birbirini tamamlayan, alternatif çözümleri sunma kabiliyetini artırıyor. Otokar kule sistemlerinin üstün performans özellikleri ve yüksek teknolojik seviyeleri ile Otokar, platformlarının gücüne güç katmayı ve uluslararası rekabette farklılık yaratmayı hedefliyor."

Fuarda milli ana muharebe tankı Altay'ın ikinci ön prototipinin sergilendiğini belirten Görgüç, Altay projesi hakkında da şunları söyledi: "Geçtiğimiz Kasım ayında Altay'ın ilk iki prototipini tanıtmıştık. Altay'ın hareket kabiliyetlerini test ettiğimiz ilk prototip bugüne kadar 3000 km'nin üzerinde yol katetti. Mart ayında Sarıkamış'ta kış testlerini gerçekleştirdi. IDEF'te sergilediğimiz ikinci prototip ise Aralık 2012'den bu yana atış testlerini sürdürüyor. Alınan sonuçları Altay tankını mükemmelleştirmek için kullanıyoruz. Tamamlandığında dünyanın en moderni ve üçüncü nesil üzerinde bir ana muharebe tankı olacak Altay'ın tasarım, prototipleme ve kalifikasyon döneminde proje takvimine uygun olarak ilerliyoruz. Üç aşamadan oluşan bu dönemin "Konsept Tasarım Aşaması"nı 2011'de tamamlamıştık. İkinci aşama olan "Detay Tasarım Aşaması"nda ise sona yaklaşırken eş zamanlı olarak projenin son aşaması olan "Prototipleme ve Kalifikasyon Aşaması" konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Altay projesinde görev almak Otokar için büyük bir gurur; seri üretim konusunda da görevlendirilmemiz durumunda en iyi şekilde bu görevi yerine getirmeye hazırız."

TULPAR paletli zırhlı araçlarda dışa bağımlılığı sona erdirecek

Tekerlekli zırhlı araçlar konusunda ürün ailesini 4x4 tahrikliden 8x8'e ve 4 tondan 28 tona kadar geniş bir ürün ailesi ile tamamlayan Otokar, 50. kuruluş yılında zırhlı araç alanındaki bu deneyimini paletli araç alanına da taşıyor. Otokar mühendisleri tarafından tasarlanan, ülkemiz işçisi tarafından üretilen TULPAR ile Otokar, paletli araçlarda da dışa bağımlılığı sonlandırmayı hedefliyor. Otokar'ın fikri mülkiyet hakları kendisine ait yeni TULPAR aracı günümüzde NATO ülkelerinde yürütülen ve benzeri araç programlarında yer alan zırhlı muharebe araçları ile eşdeğer yetenek ve özelliklerde tasarlandı. İsmini Manas Destanı'ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR, 21. yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda ana muharebe tankları ile birlikte görev yapabilecek nitelik ve özelliklerde geliştirildi. TULPAR, modern araç ve teknolojilerine sahip olmak isteyen ülkelerin silahlı kuvvetlerinin gelecekteki kara savunma ihtiyaçlarına cevap verebilecek, 21 yüzyıl ihtiyaçları için tasarlanmış yeni nesil bır zırhlı muharebe ve zırhlı personel taşıyıcı aracı...

COBRA II görücüye çıktı

Kara sistemlerinde ihtiyaç duyulan her türlü ürün ve sistemi üretme misyonu ile Otokar, taktik tekerlekli zırhlı araçlarını da yeni ürünlerle genişletiyor. Otokar, Türkiye dahil dünyada 15 ülkede kullanılan COBRA'nın başarısını ailenin yeni modeli COBRA II'yle pekiştirmeye hazırlanıyor. Gelişen ihtiyaçlar ve Otokar'ın beş kıtaya yayılmış mevcut kullanıcılarının talepleri doğrultusunda tasarlanan COBRA II, COBRA ile aynı hareket kabiliyetlerine sahip ancak farklı görevler için daha yüksek taşıma kapasitesine ve daha büyük iç hacime sahip. Ailenin tamamlayıcı üyesi COBRA II'yi IDEF'te ilk kez dünyaya tanıtan Otokar, sınıfının hareket kabiliyeti, yüzebilmek kabiliyeti, koruma ve modülerlik bakımından dünyadaki tek örneği olan mevcut COBRA'nın da üretimine devam edecek.

​​​


Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır