Menüye ulaşmak için tıklayınız İçeriğe ulaşmak için tıklayınız

Bilgisayar Destekli Mühendislik

​Bilgisayar Destekli Mühendislik, Yapısal Analiz, Patlama&Balistik,Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği, Gürültü-Titreşim ve Araç Dinamiği olmak üzere 5 ayrı disipline ayrılmıştır.

Tasarımı ve üretimi yapilan araçların tasarım ve geliştirme aşamalarında sayısal analiz ihtiyaçlarını değerlendirip, performans ve maliyet açısından rakabetçi çözümler ortaya çıkarmayı hedefler.

Yapısal Analiz çalışmaları araçlarda sistem/altsistem seviyesinde lineer veya nonlineer veya nonlineer gerilme ve deformasyon analizlerini içermektedir. Hedeflenen statik ve dinamik tasarım kriterlerine ulaşmak için doğrulanan modeller üzerinde tasarım-analiz iterasyonları gerçekleştirilmektedir.

Patlama - balistik birimi testlerle doğruladığı analiz metodolojileriyle aracın mayın koruma konseptinin geliştirilmesi, mayın yüklerine karşı mürettebatın yaralanmasını azaltan koltuk tasarımları, enerji sönümleyen yeni malzemeler ve kompozit yapılar konularında çalışmaktadır.

Hesaplamalı akışkanlar dinamiği birimi aracın aerodinamik davranışından, motor soğutma grubunun performansına, egzoz basınç düşümünden, aynaların çevresinde toz birikmesine kadar çok farklı konularda akış ve ısı analizleri gerçekleştirmektedir.

Gürültü ve Titreşim çalışmaları; yapısal kaynaklı araç içi gürültü ve titreşim sorunlarını tasarım aşamasında belirleyip çözümler oluşturmayı hedefler. Bu doğrultuda modal analizler ile yapının davranış şekillerinin belirlenmesi, ses titreşim transfer noktalarını belirleyerek sesin araç için aktarımının modellenmesi, analiz sonuçlarını değerlendirip optimim çözümler oluşturulması faliyetleri yürütülmektedir.

Araç dinamiği çalışmaları ile araçların süspansiyon ve sürüş performansı test edilir. İstenilen hızlanma, frenleme, eğim tırmanma, dik engel tırmanma, hendek geçme gibi performans kriterlerini karşılayıp karşılamadığı prototip aşamasındayken görülebilmektedir.

​​

Otokar.com.tr Adresinden Ayrılıyorsunuz

Şu anda başka bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Devam etmek istiyor musunuz?

Evet Hayır