Haberler

3 Temmuz 2009

Otokar, otobüs ürün ailesini 12 metrelik KENT ile tamamladı

Otokar, otobüs pazarındaki yerini 12 metrelik yeni ürünü Otokar KENT ile genişletiyor. Otokar, 9 metrelik Doruk ve 7 metrelik Sultan markalı küçük otobüs sınıfındaki ürünlerine 12 metrelik KENT serisini de ekleyerek bu pazardaki ürün ailesini tamamlıyor.

Bir Koç Topluluğu şirketi olan Otokar, çağdaş ve modern yolcu taşımacılığı için tasarladığı 12 metre uzunluğundaki yeni otobüs serisi KENT'i satışa sundu. Avrupa Birliği standartlarına uygun özellikleri, "Euro4" çevreci motoruyla ve işletmecisine sunduğu ekonomik avantajlarla KENT, şehiriçi yolcu taşımacılığında yeni standartlar yaratmayı hedefliyor.

KENT Türk mühendisleri ve tasarımcılarının bir ürünü

KENT serisinin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar'ın kriz döneminde yatırımlarını aksatmadan devam ettiğine dikkat çekerek, AR-GE çalışmalarıyla Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap veren ve fark yaratan araçlar ürettiklerini belirtti. Görgüç, Otokar KENT modeli ile toplu taşımacılık sınıfında ürün yelpazelerini tamamladıklarını, yepyeni bir seride üretim yapmaya başladıklarını, bu seride farklı ihtiyaçlar için farklı modeller tasarlamaya devam ettiklerini ve kısa zaman içinde KENT'in yeni versiyonlarını pazara süreceklerini açıkladı. Görgüç şöyle konuştu:

"KENT serisi ile Otokar otobüs sınıfındaki ürün yelpazesini tamamladı. Tüm ürünlerimizde olduğu gibi KENT otobüs serisi de Otokar tasarımcılarının ve mühendislerinin eseridir. KENT, dünyadaki otomotiv tasarım trendlerine uygun olarak özel bir tasarım konsepti ile geliştirildi. Otokar mühendisleri KENT'i aynı tasarım konseptinde farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek modüler bir alt yapıda tasarladı. Bu da, bize değişik kullanım alanlarına aynı platformda farklı modeller sunabilme özgürlüğü sağlıyor. Gelişmiş Ar-Ge ve test imkanlarımız da yeni ürün sunma sürecimizi hızlandırarak pazarın ihtiyaçlarına uygun araçları, en kısa sürede sunma imkanı sağlıyor. Bugün halk otobüsü modelini ilk kez tanıttığımız KENT serisi, önümüzdeki aylarda farklı kullanım alanlarına uygun yeni modelleri ile genişlemeye devam edecek."

Otobüste Otokar deneyimi

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar'ın 1963 yılından bu yana otobüs alanında ilklere imza attığını hatırlatarak bu deneyimlerini yeni KENT serisine aktardıklarını söyledi: "Otokar, kurulduğu günden bu yana toplu taşımacılık alanında Türkiye'nin ilk şehirlerarası otobüsü, ilk küçük otobüs gibi ilklere imza atmış ve bu alanda öncü olmuş bir şirket. Bu öncülüğümüzü ve SULTAN, DORUK serisi ile pekiştirilen deneyimimizi şimdi, 12 metrelik otobüs alanına taşıyoruz."

Serinin ilk modeli olan KENT halk otobüsünü ile pazarda liderliğini hedeflediklerini aktaran Görgüç sözlerine şöyle devam etti: "Şehirlerimizde toplu taşıma ihtiyacı her geçen gün artıyor. Belediyelerin ve özel kurumların halkımıza sunduğu toplu taşıma hizmetinin standartları yükseliyor. Evine, işine ve okuluna giden vatandaşlarımız artık daha çağdaş ve modern ulaşım hizmetleri talep ediyorlar. Otokar olarak Doruk ve Sultan modelleriyle pek çok büyükşehir belediyesi filosunda hizmet veriyoruz. Çok beğenilen ve talep gören otobüslerimize 12 metrelik yeni modelimizi eklemiş olmanın sevincini yaşıyoruz. KENT birçok özelliği ile kendi sınıfının en iyi araçlarından. Hedefimiz KENT serisi ile halk otobüsü alanında pazar liderliğine ulaşmak..."

Otokar'ın Türkiye'nin her bölgesindeki coğrafi şartlara kolaylıkla uyum gösteren otobüsler üretebilen deneyim ve birikime sahip olduğunu sözlerine ekleyen Görgüç, KENT'in tasarımıyla, konforuyla, yakıt tasarrufuyla, geniş ve ergonomik iç tasarımı ile farklı bir yolculuk deneyimi yaşatmak amacıyla üretildiğini belirtti.

Otokar Kent özellikler

KENT modern görünüşü, Euro4 emisyon seviyesine sahip çevreci motoru, 290 BG'ndeki Deutz motoru ile güçlü ve yüksek performanslı bir otobüs. Ayrıca otomatik şanzımanı, kliması, geniş iç mekanı ile konforlu, üstün üretim teknolojisi, dayanıklılığı ve emniyeti ile dikkat çekiyor.

KENT, Doruk otobüsü ile Design Turkey 2008 "İyi Tasarım" ödülü kazanan Otokar tasarım ekibi tarafından geliştirildi. Benzersiz iç ve dış tasarımı ile sınıfının en şık tasarımı, en modern otobüsü olma özelliğine sahip.6 silindirli 7150 cc Deutz motoruyla, 290 HP gücü ve 1200 Nm Torku ile sınıfının en güçlüsü olan KENT, Adblue kullanımıyla zararlı NOx gazlarını ayrıştırarak Euro4 emisyon seviyesini sağlayan çevreci motora sahip. Sınıfında, önde bağımsız aks uygulamasının yapıldığı ilk araç olan KENT, benzersiz süspansiyonu ve üstün yol tutuşu ile yolcularına sınıfının en konforlu seyahat imkanını veriyor. Otokar mühendisleri tarafından seçilen motor, şanzıman ve aks oranları, kullanıcıya yüksek performansı sınıfının en düşük yakıt tüketimiyle sunuyor. Kapılarda sıkışmayı önleyici sistemin yanısıra acil durumlarda yolcu tahliyesini yapmak üzere içeride ve dışarıda kapı açma muslukları bulunuyor. Engelli yolcu taşımacılığı için asansör sistemi isteğe bağlı olarak sunuluyor.